Už jste někdy slyšeli názor, že jsou brambory jedovaté a neměli bychom je jíst? Tato hypotéza platí pouze v souvislosti se zelenými bramborami. Působením světla zezelenají a vytvoří v sobě spoustu solaninu. To je látka, která může být ve větším množství pro člověka i smrtelná.
Zelené brambory
O bramborách se toho v poslední době namluvilo poměrně hodně. Někteří se stali zarytými odpůrci brambor (a většinou ani neví proč), jiní na ně nedají dopustit a konzumují je v podstatě denně. Nutričním hodnotám brambor se v tomto článku nebudeme věnovat. Chceme však upozornit na skutečnost, která má reálný základ a vychází z mnoha vědeckých výzkumů – zelené brambory jsou jedovaté. Nikdy nekonzumujte zelené části brambor, vždy je pečlivě odkrajujte. Na následujících řádcích se dozvíte, proč brambory zelenají a jak působí na lidský organismus.
Proč brambory zelenají
Brambory zezelenají, když jsou vystaveny slunečnímu záření nebo světlu. Zelenání není samo o sobě problémové, na rozdíl od zvýšeného množství látky solanin, které může být pro člověka i smrtelné. O tom však později. Brambory využívají zelenání a produkci solaninu jako obranný mechanismus před škůdci a nevlídným podmínkám pěstování.
Zelenání brambor se vyskytuje především v případě, že brambora není dostatečně umístěna pod povrchem hlíny a třeba kousek vyčuhuje. Začne se bránit a jednoduše zezelená. Stejně se chová i při skladování. Z toho důvodu je třeba zajistit preventivní opatření proti zelenání. Při růstu brambor musí být dobře zahrnuty a umístěny dostatečně hluboko, po sklizni pak musí být během skladování v suché a tmavé místnosti bez přímého působení slunečního záření.
Zelené brambory a solanin
Každá brambora obsahuje solanin. Běžné odrůdy jsou však kontrolovány a vyšlechtěny tak, aby jej obsahovali co nejmenší množství. Pěkná běžně dostupná brambora má přibližně 0,2 mg solaninu na jeden gram váhy brambory. U zelených míst je však hodnota i pětinásobná, tj. na 1 gram až 1 mg solaninu, a to už je závažná hodnota. Solanin je toxický glykoalkaloid. V čistém stavu jde o bílou látku s velmi silnou hořkou chutí.
Proto jsou zelené části brambory hořké a v podstatě nekonzumovatelné. Příjem solaninu může znamenat vážné zdravotní problémy. Vážná otrava nastává přibližně při příjmu 400 mg solaninu. To znamená, že méně než půl kilogramů zelených brambor může způsobit vážnou otravu. Jisté příznaky a nevolnost se však často dostaví i při příjmu mnohem menšího množství, a to obvykle už od 30 mg.
Z výše uvedeného stačí, když si zapamatujete jediné – zelené části brambor jsou extrémně hořké a jedovaté. Jejich konzumací se můžete přiotrávit, proto je vždy pečlivé okrájejte a současně je zbavujte klíčků, které obsahují také velké množství solaninu.