Rekonvalescence po bypassu

Bypassová operace je náročnou operací srdce, která vyžaduje rekonvalescenci. Po úspěšném provedení zákroku je třeba dodržovat přísné požadavky rekonvalescence, jen tak bude pacient po určité době v plné kondici. Pojďme se společně podívat, jak takovou rekonvalescenci správně provádět, jaké jsou její zásady.

Bypassová operace

Bypass a bolest na hrudiBypassová operace se týká těch osob, u kterých dochází k nedostatečnému průtoku krve srdcem. Toto onemocnění se označuje jako ischemická choroba srdeční. Pomocí bypassu se zlepší krevní zásobení postižených částí srdce. Bypass je přemostění poškozených částí pomocí nových cév. Cévy, tvořící bypass, se obvykle odebírají z žilních pletenců v oblasti dolních končetin. Samotná bypassová operace i její princip je náročný, my se však blíže zaměříme na rekonvalescenci, která následuje po samotné operaci.

Rehabilitace jako celkový přístup k pacientovi

Rekonvalescence po provedení operace srdce vyžaduje komplexní přístup, který se odráží ve fyzické aktivitě, ale i následnému dodržování správných zásad a snaze o zdravý životní styl. Samotná délka rekonvalescence je individuální a závisí právě na dodržování všech zásad. Po provedení operace zůstává pacient ještě 7 až 10 v nemocnici, poté mohou jít domů a jsou předání do péče spádového kardiologa.

Důležitý je klid a odpočinek

Po operaci je důležité být v klidu a fyzickou aktivitu omezit na minimum, zoperované srdce se tak zatíží co nejméně. Velké fyzické zátěže by se měli pacienti vyvarovat především během prvních třech měsíců po provedení operace. Především by neměli zvedat těžké předměty. Po operaci se doporučuje i lázeňská léčba, která průběh rekonvalescence usnadní. Pokud to pacientům vyhovuje, mohou po operaci spát na zádech, tlak na ránu bude menší. Při vstávání z postele by lidé po bypassu měli opatrní. Odborníci doporučují při kašlání držet v rukou balón či polštář, čímž se sníží tlak na srdce.

Cvičení

Ačkoliv se mají osoby po operaci srdce vyhýbat vysoké fyzické zátěži, to neznamená, že by neměly cvičit. Naopak, pohyb a trénování srdce v rozumné míře je velmi důležité. Pokud se pacient několik týdnů po operaci cítí dobře a nemá vedlejší příznaky, může pozvolna zahájit fyzickou aktivitu. Během ní byl si měl hlídat tepovou frekvenci, měl by se držet přibližně 50 % svého tepového maxima.

Součástí rekonvalescence a prevence před dalšími srdečními problémy je zlepšení celkového životního stylu. Lidem s nadváhou se doporučuje redukce hmotnosti, kuřáci musí s kouřením skončit, jinak hrozí výrazné riziko dalšího zužování cév. Klid a odpočinek a postupný nárůst fyzické zátěže je ideálním volbou.

1 komentář

  1. Mému dědečkovi po této operaci doporučili i zvýšit imunitu. Tenkrát jsme mu začali dávat kozí kolostrum.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno