Bezezbytková dieta je název pro souhrn pravidel, díky kterým si můžeme vytvořit lehce stravitelný a nenadýmavý jídelníček. Název může klamat a tak si mnoho lidí nejdříve pomyslí, že jde o dietu šetřící naši peněženku. Je to však celé trochu jinak a dieta spíše dbá na nenáročnost pro naše střeva, kterým se snaží ulehčit.
Bezezbytková dieta je založena především na vynechání špatně stravitelných a nadýmavých potravin. Nedráždí sliznici střev a snaží se poskytnout zvýšené množství bílkovin. Naopak snižujeme dávku tuků a celkovou kalorickou hodnotu. A pro koho je dieta vhodná?
Pro koho je určena bezezbytková dieta?
Bezezbytková dieta je zaměřena především na pacienty s nějakým chronickým postižením, tedy zvláště na ty, kteří trpí například Crohnovou chorobou, chronickou enteritidou či ulcerózní kolitidou. Také je vhodná před i po operací střeva či při léčbě rakoviny. Podobná sestava jídelníčku je navíc doporučována i před kolonoskopickým vyšetřením, kdy se nasazuje zhruba pět dnů před zákrokem. Je třeba ji držet přísně zvláště v období akutních potížích, v případě chronických zánětů střeva pak bohužel celoživotně. Je závislá na individuálních předpokladech pacienta, vzhledem k omezenému přísunu ovoce a zeleniny je však obvykle nutné podávat vitamín C v doplňcích stravy. Celý rozsah a podrobné parametry diety je rozhodně třeba konzultovat pravidelně s lékařem.
Jak tip pak zmiňme to, že může posloužit i jako taková malá střevní detoxikace organismu.
Zásady bezezbytkové diety
A jaké potraviny během bezezbytkové diety vlastně můžeme konzumovat? Co je naopak úplné tabu? Pojďme se na to podívat.
- Bílé pečivo
- Nízkotučné sýry
- Nízkotučný tvaroh
- Libové telecí maso, vepřové, hovězí, kuřecí, sladkovodní i mořské ryby
- Bramborová kaše, brambory (strouhané či jinak rozmělčené), těstoviny, rýže
- Vývary z libového masa
- Banány, nastrouhaná jablka
- Dušená a vařené mrkev, celer, petržel (pouze ve formě vývaru)
- Čaj, slabší ovocné a zeleninové šťávy, minerální voda bez bublinek
Sýry nejsou špatnou volbou, sáhnout bychom ale měli jen po těch nízkotučných.
- Syrové ovoce, zvláště hrušky, ananas, maliny, angrešt, kiwi, jahody
- Zelenina s výjimkou výše zmíněné
- Luštěniny
- Tučné maso, uzené, skopové, vnitřnosti
- Kynuté knedlíky, smažené pokrmy
- Tuky (sádlo, lůj, šlehačka, škvarky)
- Hořčice, kečup, tatarské omáčky, majonézy
- Samostatné mléko, káva, kakao, alkohol
Příprava pokrmů v rámci bezezbytkové diety
Jak bychom měli pokrmy pro bezezbytkovou dietu připravovat? Rozhodně jsme si již ujasnili, že nesmažíme a snažíme se vyhnout tukům. Zmínit musíme ale kupříkladu takovou přípravu masa, která je složitější. Maso totiž již při opracovávání zbavujeme viditelných špatně stravitelných zbytků. Následně jej opékáme na sucho, podléváme netučným vývarem (tedy nejčastěji vodou) a přikryté jej dusíme nebo pečeme.
Vyvarovat bychom se měli smažení či pečení na tuku. Rovněž nesmíme používat jíšku – a to ani v omáčkách a polévkách, které zahušťujeme pouze zálivkou či opraženou moukou. Pokrm lze samozřejmě omastit čerstvým máslem, pouze ale v hotovém stadiu – máslo totiž nesmí být přepálené.
Brambory, ovoce a zeleninu jemně strouháme, mixujeme a podáváme třeba i ve formě kaše.
Rovněž zmiňme to, že je bezezbytková dieta obvykle upravena na dávky jídla pětkrát až šestkrát denně, což samozřejmě není nic neobvyklého. Jídlo si také můžeme okořenit, pouze však s rozumem – kupříkladu lehkým osolení, jemně mletým kmínem, koprem, petrželovou natí, vanilkou či citronovou šťávou. Tabu jsou samozřejmě pálivá koření, mezi která patří pepř, pálivá paprika a chilli.
Pálivé chilli papričky jsou při této dietě rozhodně tabu.