Jestliže musíte držet jaterní dietu a jste z toho zoufalí, nebuďte. Rozhodně v tom nejste sami. Připravili jsme pro vás rady, tipy a recepty, které vám pomohou se s jaterní dietou vypořádat.
Jaterní dieta zpravidla následuje po onemocnění jater – například při žloutence nebo cirhóze. Játra jsou totiž důležitou součástí našeho trávicího traktu a je třeba jejich onemocnění zohlednit změnou jídelníčku.
Jídelníček při jaterní dietě
Jako každá jiná dieta, má i ta jaterní svá pravidla, která je nutné dodržovat: Jezte pravidelně. V praxi to znamená, že si jídlo rozdělíte do více částí a na menší porce. Ideálně byste měli jíst pětkrát až šestkrát denně. Zapomeňte na tučná a smažená jídla.
Z jídelníčku vyřaďte uzeniny, tučné maso, sádlo. Pozor si dejte také na sladkosti. Vynechejte alkohol. Jezte dostatek vlákniny, kterou najdete v ovoci, zelenině a celozrnném pečivu nebo obilovinách. Zařaďte do svého jídelníčku dosud opomíjené potraviny, jako jsou třeba pohanka, cizrna nebo jáhly.
Co můžete jíst?
Přednost dávejte netučným potravinám. Tuky nahraďte kvalitním olivovým olejem. Z masa dejte při jaterní dietě přednost libovému a bílému – tedy rybám a drůbeži. Pozor si dejte na tučné mléčné výrobky, kupujte především nízkotučné jogurty, lučinu, žervé.
Vaření při jaterní dietě
Při jaterní dietě rozhodně zohledněte také přípravu pokrmů – je zakázáno vše smažené a grilované. Maso i zeleninu duste nebo ještě lépe upravujte na páře. Na novou úpravu pokrmů si určitě zvyknete. Po pár dnech totiž zjistíte, že vám změna jídelníčku dělá dobře.
Pro inspiraci přinášíme jednoduchý recept na krůtí steak na bylinkách. Krůtí prsa naklepejte, lehce osolte a okořeňte oblíbenými (nejlépe čerstvými bylinkami – například bazalka, tymián, oregáno…). Na pánev dejte kapku oleje a prsa krátce osmahněte z obou stran. Pak je duste, dokud nejsou měkká. Podávejte s vařenou rýží a zeleninovým salátem.