Tepová frekvence udává, kolik tepů naše srdce za minutu vykoná. Patří mezi důležité zdravotní ukazatele a své místo najde i ve sportu, neboť se podle její hodnoty dá dobře nastavit zátěž. Narozdíl od osobních pocitů cvičence, které mohou být zavádějící, vypovídá tepová frekvence bezchybně o aktuální kondici. S věkem se však její hodnota mění.
Druhy tepových frekvencí
Klidová tepová frekvence (KTF) – tuto tepovou frekvenci nahmatáme ráno po probuzení, nebo naopak večer, před spánkem. Klidová tepová frekvence může mít větší rozptyl, její hodnota se u průměrného zdravého člověka pohybuje mezi 65 až 75 údery srdce za minutu. Proto je vhodné provést měření po několik dní za sebou, ve stejnou dobu.
Klidovou tepovou frekvenci je možno ovlivnit pravidelným cvičením. Zatímco netrénovaný člověk se může pohybovat v pásmu 65 až 75 tepů, u vytrvalostního sportovce to může být jen 40 až 50 tepů za minutu. Ženy mají zpravidla klidovou tepovou frekvenci vyšší až o 10 tepů za minutu, než muži.
Aktuální tepová frekvence (ATF) – tato hodnota je obzvláště důležitá při sportu, neboť ovlivňuje metabolickou přeměnu tukové tkáně na energii, respektive v jakém poměru si tělo bude brát energie z uložených tuků a kolik ze zásob svalového glykogenu.
Při nízké tepové frekvenci ke spalování tuků nedochází a naopak při vysokých hodnotách je tuk, jakožto zdroj energie, příliš pomalý a tělo tedy dává tedy přednost cukru.
Maximální tepová frekvence (MaxTF) – tato hodnota představuje činnost srdce při maximální možné intenzitě, kterou tělo ještě dokáže alespoň po krátkou dobu zvládnout. Narozdíl od aktuální tepové frekvence je MaxTF ovlivněna zejména genetikou a věkem. Nelze ji pravidelným tréninkem zvýšit. Netrénovaný jedinec bude mít tedy podobnou hodnotu jako pravidelný sportovec. Její hodnota se pohybuje od 170 do 210 tepů za minutu. Přesná hodnota se měří speciálním testem, avšak její přibližnou hodnotu si můžete spočítat i vy sami.
Zjištění hodnoty MaxTF je poměrně jednoduché: pro muže platí 220-věk, pro ženy 226-věk
Z toho lze pak vypočítat horní i dolní hranici aerobního pásma:
dolní hranice aerobního pásma je 60% z maxTF, tedy = (220-věk) x 0,6
horní hranice aerobního pásma je 90% z maxTF, tedy = (220-věk) x 0,9
Pro trénink a zvyšování síly je vhodné pásmo 75-90% z maxTF
Pro spalování tuku je vhodné pásmo 65-75% z maxTF
A pro rehabilitační/zdravotní cvičení je vhodné udržovat pásmo v rozmezí 55-65% maxTF
Monitoring tepové frekvence
Měření tepové frekvence lze považovat za efektivní a přitom dobře měřitelnou proceduru. Její hodnota je pro nás dobrým ukazatelem aktuální kondice i zdravotního stavu. Díky tomu pak můžeme lépe plánovat další tréninkovou zátěž.
Ve sportu se k měření tepové frekvence používá sporttester, který pracuje na podobném principu jako EKG, kdy dochází k registraci srdečních tepů pomocí R vln.