Pravidla správného saunování: Jak se saunovat?

Pravidelné saunování je vynikajícím způsobem, jak zbavit své tělo nahromaděných odpadních látek a utužit své zdraví. Možná proto, že u nás nemá saunování tak dlouhou tradici jako v jiných státech, dopouštějí se při něm lidé mnoha chyb. Pokud je provedeno správně, patří návštěva sauny mezi výborné životabudiče. V opačném případě si jí můžeme přivodit nepříjemnosti jako je bolest hlavy, nevolnost a závratě.

Pozitivní účinky saunování

Je-li provedeno správně, má saunování na lidský organismus řadu pozitivních efektů:

  • Napomáhá k vylučování odpadních látek z těla ven.
  • Zlepšuje prokrvení tkání a termoregulaci organismu.

Díky krátkodobě zvýšené teplotě je tělo schopno ničit v sobě usazené choroboplodné zárodky. Posiluje se tak odolnost organismu proti nachlazení a virózám.

Zásady správného saunování

Do sauny vstupujeme vždy osprchovaní, čistí a osušení. Přesná doba strávená v sauně závisí na každém člověku, jak už je na saunování navyklý. Obvykle se uvádí 15-20 minut na jedno kolo saunování, neboť teprve po této době dochází k prohřevu středu těla a ničení virů a bakterií. Pokud se však dostaví nepříjemné pocity jako pálení ušních boltců, nosu, lícních kostí, bradavek nebo konečků prstů, je nejvyšší čas saunu opustit a jít se ochladit.

Častou chybou je, že lidé sedí na více úrovních sauny naráz. Rozdíl mezi hladinou, kde máme nohy a kde hlavu pak představuje i desítky stupňů a pro termoregulaci organismu je to velký šok, což může mít za následky bolesti hlavy a závratě. Nejlepší polohou v sauně je proto pozice v leže nebo v sedě tak, abychom měli nohy na stejné úrovni, na jaké sedíme.

Z hygienických důvodů bychom pod sebou měli mít vždy ručník. Při saunování můžeme provádět automasáž nebo kůži drhnout houbičkou, či dalšími pomůckami. Napomáháme tak kůži otevírat póry a vyplavovat nečistoty z organismu.

Po skončení saunování bychom neměli jít okamžitě rozehřátí a zpocení do ochlazovacího bazénku, ale nejdříve se opět osprchovat teplou vodou. Jednak je to z hygienických důvodů, abychom vypocené nečistoty nevyplavovali do bazénku, ale zároveň tím zabráníme možnému šoku ze skokové změny teploty. Do bazénku ze stejného důvodu neskáčeme, ale vstupujeme pozvolna.

Ochlazovací a saunovací fázi je možno několikrát prostřídat (optimálně dvakrát až třikrát) a pokud je to možné, na konci si odpočinout zabaleni do teplé deky nebo prostěradla a počkat, až se tělo přestane potit a vrátí se do normálního stavu. Po správně provedeném saunování by se měl dostavit pocit uvolnění a lehké únavy.

Kdy není saunování vhodné

  • Při probíhající nemoci
  • Při těhotenství nebo menstruaci
  • Po požití alkoholu nebo nikotinu
  • Po intenzivní tělesné nebo duševní námaze
  • Při nezhojených povrchových zraněních

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno