Bolavé nohy: Když dlouho stojíte nebo chodíte

Kromě sedavých zaměstnání jsou i taková, při nichž pracující převážně stojí nebo chodí.

Kromě sedavých zaměstnání jsou i taková, při nichž pracující převážně stojí nebo chodí, např. prodavači, číšníci, poštovní doručovatelé, dělníci. Při všech těchto zaměstnáních pozorujeme přetížení nohou a z toho vyplývají negativní důsledky. Trvalé přetěžování nohou, jejich kloubů a vazů vede k celkové únavě a bolestem nohou, zpočátku při chůzi, později i v klidu.

   Dlouhé stání je pro lidský organismus nepřirozené. Svalstvo nohou je přetěžováno, vznikají ploché nohy a křečové žíly, šlachy a vazy tvrdnou. Křečové žíly jsou uzlovitá rozšíření žilních stěn, která vznikají při ztíženém průtoku krve. Na kůži se zračí jako na pohmat pružné hrbolky: kůže nad nimi bývá tenká a zahnědlá. Máte-li křečové žíly, nesmíte provádět masáž svalstva nohou. Při masáži by se totiž mohly krevní usazeniny v žilách uvolnit a odplavit do srdce nebo do plic, kde by mohly způsobit i náhlou smrt.

Jinak ovšem působí masáž jako prevence proti vzniku křečových žil. Dlouhé stání způsobuje často i špatné držení pánve a v důsledku toho i špatné trávení. Musíte-li při práci dlouho stát na jednom místě, měli byste si občas sednout a odlehčit přetíženým končetinám.

Nejvíce vás osvěží, máte-li možnost na chvilku si lehnout na záda s nohama položenýma o 2-3 cm výše, než je pánev. Pro ty, kteří při práci převážně chodí, je velmi důležitá správná technika chůze a dobrá obuv. Při správné chůzi se mají chodidla klást téměř rovnoběžně, špičky jsou jen mírně vytočeny zevnitř. Krok nemá být ani dlouhý, ani krátký, jeho délka musí být úměrná výšce postavy. Při došlapu na zem má být noha v koleně téměř napjatá – chůze je potom lehká, pružná a dosti rychlá. Boky se při chůzi pohybují vlnovitě vzhůru a dolů. V okamžiku, kdy vykračující noha míjí nohu stojnou, se boky zvedají, při došlápnutí na zem klesají. Není správné se při chůzi v bocích ,,kroutit‘‘ . Záda a hlavu musíte držet zpříma, volně spuštěné paže vykonávají kyvadlový vyrovnávací pohyb.

Správnou chůzi usnadňuje správná obuv. Dobrá bota nesmí nikde tísnit a musí podpírat klenbu nožní. Musí mít ohebnou podrážku, protože noha se musí při každém kroku odvíjet. Pro udržování podélné klenby nožní jsou velmi důležité svaly prstů. Je-li ovšem bota ve špičce příliš úzká, jsou tyto svaly téměř vyřazeny z činnosti. Také podpatek hraje u boty velkou roli. Vysoký podpatek způsobuje přetížení přední části chodidla a přispívá ke vzniku příčně ploché nohy s řadou deformit prstů. Při dlouhodobém nošení vysokých podpatků dochází i ke zkrácení lýtkového svalstva.

Tvorbě podélně ploché nohy zabraňuje správně utvářený klenek, tj. spojení podrážky s podpatkem. Správná obuv má být pohodlná, s nízkým podpatkem od 2cm do 4cm a s pevnou stélkou, ve špičce dostatečně široká i vysoká, aby nedocházelo k deformaci přední části chodidla. Nároků na správnou obuv je tedy celá řada. Pro každého, kdo musí celý den stát nebo chodit, jsou však tyto požadavky velmi důležité. Jejich opomenutím vznikají nepříjemné deformity nohy, které mohou po určité době dokonce znemožnit výkon povolání. Proto své nohy nezanedbávejte a věnujte jim trvale po všech stránkách náležitou péči.

Dlouhé stání a chození mívá kromě přetížení nohou za následek i přetížení bederní části páteře a z toho vyplývají nervové potíže. Zvětšuje se bederní lordóza, dochází ke zkrácení bederního svalstva a povolení stěny břišní. Zvýšená bederní lordóza bývá kompenzována zvýšenou hrudní kyfózou, zvláště tehdy, musí-li se pracující ve stoji sklánět. To má za následek zkrácení prsního svalstva a protažení svalstva zádového, vytváří se vpadlý hrudník, který znemožňuje dýchací pohyby a ventilaci plic až do hrotů. Tyto negativní důsledky se snažíme kompenzovat cvičením, které působí proti vznikajícím potížím. Pracující ve stoji musí také procvičovat pohyblivost pánve, bederní části páteře a hlezenních kloubů a vyrovnávat cvičením vadné držení hlavy a hrudníku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno