Lněná mouka

Alternativní druhy mouky jsou vyhledávané především mezi celiaky. Díky pozitivnímu vlivu na zdraví jsou však vhodné pro každého. Jedním z méně známých druhů je lněná mouka, která je bohatá na vlákninu a podporuje činnost zažívání.

Lněná mouka

Lněná mouka se vyrábí ze lněných semen, které jsou bohatým zdrojem vlákniny. Jedná se o čistě přírodní produkt, který by měl být tvořen pouze na jemnou rozdrcenými a namletými výlisky lněných semínek. Lněnou mouku zakoupíte v obchodech se zdravou stravou, rozhodně se poohlédněte po mouce v bio kvalitě. Lněná mouka je vhodným doplňkem ke klasickým pšeničným či jiným bezlepkovým moukám. Přidáním přiměřeného množství zabarvíte pečivo do tmavší barvy a zvýšíte obsah vlákniny.

Lněná mouka pro správné zažívání

Lněná mouka
Lněná mouka

Trápí vás problémy se zažíváním, trpíte častými zácpami nebo chcete nebo zrychlit a pročistit trávicí ústrojí? Pak je lněná mouka pro vás tím nejlepším prostředkem. Blahodárné účinky na zažívání má především díky vysokému obsahu vlákniny. Ve 100 gramech lněné mouky se nachází až 35 gramů vlákniny, což není zanedbatelné množství. Stačí přidat několik čajových lžiček lněné mouky do jogurtu či těsta a účinek se dostaví brzy. Již po několika dnech bude průchodnost střev lepší a celkově se budete z hlediska zažívání cítit mnohem lépe. Konzumace lněné mouky navíc preventivně pomáhá předcházet mnoha chorobám, např. rakovině tlustého střeva nebo problémům s hemeroidy. Díky funkci zrychlování zažívání je lněná mouka vhodná i pro osoby, které chtějí nějaké to kilo shodit.

Bez lepku

Lněná mouka je vhodným produktem také pro osoby, které trpí celiakií a jsou tak alergičtí na lepek. Lněná mouka je vhodná pro kombinaci s jinými druhy mouky, také se nachází v některých směsích mouk bez lepku.

Živiny i vitamíny

Kromě vysokého obsahu vlákniny je lněná mouka bohatým zdrojem všech důležitých živin i některých vitamínů. Obsahuje jen nepatrné množství sacharidů, za to je plná bílkovin. Pro osoby, které nepřijímají bílkoviny z živočišných produktů, je právě len a lněná mouka významným a bohatým zdrojem. Ve lněné mouce se také nachází vitamíny B či minerály, např. hořčík, který pomáhá zabraňovat křečím.

Jak používat lněnou mouku

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, lněná mouka má v kuchyni poměrně pestré využití. Ačkoliv neslouží zpravidla jako hlavní ingredience pokrmu, snadno a vhodně se zakomponuje do mnoha jídel a potravin. Vhodná je třeba při přípravě sypkých směsí pro výrobu těsta na pečiva, hodí se také k zahušťování polévek či omáček. Lněnou mouku můžete přidávat do jogurtů, palačinek, dezertů, nákypů, koláčů či sladkých i slaných pomazánek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno