Jak rozpustit zcukernatělý med

Med je vynikajícím přírodním sladidlem, plným drahocenných zdraví prospěšných látek. Běžný květový med však může poměrně snadno zcukernatět, neboli zkrystalizovat. Jak jej vrátit do původní podoby?

Krystalizování (cukernatění) medu

Jistě to znáte, koupíte krásný tekutý zlatavě zabarvený med, ovšem po několika týdnech změní svou podobu a ztuhne. V takové konzistenci se pak jen těžko maže na chleba, používá na pečení nebo přidává do čaje. Krystalizování medu se rychle objevuje především u květových či řepkových medů. Jde přitom o přirozený jev, dokonce krystalizuje i včelám přímo v plástu. Cukernatění medu je zárukou kvality květového medu. Jak ale zcukernatělému medu vrátit jeho původní konzistenci?

Jak rozpustit zcukernatělý med

Rozpustit zcukernatělý med není vůbec těžké. Stačí jej na krátkou dobu (cca 15 až 20 minut) vložit do teplé vodní lázně. Teplota vody by neměla překročit 40 °C. Uhlídat teplotu je při rozpouštění zkrystalizovaného medu to nejdůležitější. Při vyšších teplotách totiž dochází ke znehodnocování zdraví prospěšných látek a k degradaci kvality medu. Zkrystalizovaný med také nikdy nerozpouštějte v mikrovlnné troubě. Rozpuštěný med bude mít po několika týdnech tendenci opět tuhnout a cukernatět. Opakovaným rozpouštěním by mohl ztrácet některé zdravé látky. Pokud tak chcete, aby vám med vydržel v tekutém stavu delší dobu, vyberte si typ, který nemá tak výrazné tendence ke krystalizaci.

Šlehaný med – řešení proti cukernatění

Pokud vám vadí krystalizace medu a jeho potřeba ohřívání ve vodní lázni, můžete se rozhodnout pro koupi medu šlehaného. Šlehaný med má jiné zbarvení a trochu i jinou konzistenci. Vyrábí se šleháním, díky kterému vytvoří podobu pasty a dobře se roztírá. Šlehaný med nemá tendenci krystalizovat, je proto vhodnou a praktickou alternativou.

Domácí výroba šlehaného medu

Šlehaný pastový med lze jednoduše vyrobit i v domácích podmínkách. Právě v době, kdy květový med začíná krystalizovat, je třeba jej několikrát denně asi na minutu promíchat. Míchat med lze ručně, vhodnější je ale elektrický šlehač na těsto. Je třeba jej však zapnout na nízké otáčky. Med začne brzy měnit svou konzistenci a začne světlat.

Rozpustit zcukernatělý med není žádná věda. Několik minut ve vodní lázní a med je opět krásně zlatavý a tekutý. Pokud se chcete krystalizaci vyvarovat, dejte přednost lesnímu medu, který tak často nekrystalizuje, nebo si vytvořte šlehaný pastový med.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno