Hemeroidy: příznaky a jejich léčba

Hemeroidy trápí velký počet lidí. Jaké jsou jejich příčiny, rizika a možnosti léčby si představíme v následujícím textu.

Hemeroidy jsou v podstatě křečové žíly, které se vyskytují v konečníku. Přesněji se jedná o řitní kanál, což je závěrečná část tlustého střeva o rozsahu 2-3 centimetrů. Ten obsahuje hustou síť cév, které vytvářejí drobné polštářky. Pokud se polštářkovitý útvar zvětší, začíná se tvořit hemeroid.

Rozlišujeme hemeroidy vnitřní a vnější. Vnitřní se nacházejí okolo stěny konečníku a můžou se občas „vytlačit“ ven řitním otvorem během stolice. Naopak vnější hemeroidy jsou kolem vnitřního otvoru a jsou viditelné.

Hemeroidy trpí mnoho lidí, ale vzhledem k delikátnosti jejich umístění to málokdo přizná. Dalším důsledkem je pozdní řešení tohoto problému. Platí totiž, že čím dříve se s hemeroidy začne něco dělat, tím lépe.

Vnitřní hemeroidy

Tvoří se na stěně řitního kanálu. Jejich typickým příznakem je jasně červená krev, která zůstává na toaletním papíru po stolici. V některých případech se můžou vytlačit ven a vzniká takzvaný prolaps. Další riziko, které můžou vnitřní hemeroidy způsobit, je zánět pokožky v okolí konečníku. Rozlišují se čtyři stupně hemeroidů. První je označován pouze krvácením. Při druhém hemeroidy vyhřezávají a zase se vrací do konečníku. Během třetího stupně si vyhřeznuté hemeroidy vrací postižený sám. Při posledním stupni je již nelze vrátit. Úroveň hemeroidů ovlivňuje i rozhodnutí lékaře, jaké řešení zvolí.

Vnější hemeroidy

Tvoří se kolem konečníku, jsou viditelné okem a měkké na pohmat. Obvykle jsou nebolestivé a nekrvácí. Někdy může dojít k vytvoření bolestivého uzle, který se sice časem může vstřebat, ale zůstane po něm kožní výchlypek, který znesnadňuje hygienu a je nepříjemný. Často se tedy odstraňuje chirurgicky. Uzel může prasknout, sražená krev vyteče a pak je nutné dodržovat důslednou hygienu, aby nedošlo ke vzniku zánětu.

Příčiny vzniku hemeroidů

Léčba hemeroidů

Nejčastější je konzervativní léčba. Pod tou rozumíme aplikaci mastí, čípků a koupelí konečníku. Dále je nutné snížit váhu, pokud máte kilogramy navíc, zařazovat do jídelníčku hodně zeleniny a dostatečně pít. Postižený by měl zvýšit pohybovou aktivitu. Bohužel, konzervativní léčba obvykle problém pouze oddálí. Více můžou pomoci ambulantní zákroky.

Ambulantní zákroky

  • kryoterapie – hemeroid je zmrazen a tím je zlikvidován
  • elastická ligatura – hemeroid se podváže gumovým kroužkem a následně odpadne
  • koagulace infračervenými paprsky – používá se zejména pro menší hemeroidy
  • unipolární elektrokoagulace – využívá se proud, který způsobí zničení hemeroidu
  • bipolární koagulace – na likvidaci hemeroidu se používá teplo

Poslední alternativou je operační zákrok. Zde se pomocí buď chirurgického zákroku nebo laserového hemeroidy odstraní. Někdy se musí odstranit kus sliznice. Tato cesta je pro pacienta a jeho rekonvalescenci nejnáročnější.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno