Tělesná příprava tenisty

Hrát tenis není jen tak. Je potřeba síla, fyzička a technika. Sílu a fyzičku ale nezískáte jen hraním na dvorci. Je potřeba i tělesné přípravy.

Tělesná příprava musí být shodná s charakterem tenisové hry a vhodná pro rozvoj speciální rychlosti, vytrvalosti, síly a obratnosti. Je jedním z hlavních faktorů, podílejících se na úrovni výkonnosti. Nelze ji v žádném případě zanedbávat, ale také ji nemůžeme považovat za všelék, který sám dokáže výkonnost výrazně a trvale zlepšit. K určitému celkovému zlepšení pomůže, ale pak se vývoj zastaví a je třeba posílit ostatní faktory.

Jedno z možných úspěšných řešení je provádět každodenní, individuální tělesnou přípravu. Měla by se provádět dvakrát denně, minimálně 15 minut a poctivě a pravidelně. Každodenní pravidelnost dá víc než jednou týdně cvičit do vyčerpání. Ovšem tvrdý trénink jednou týdně v kombinaci s pravidelným každodenním individuálním cvičení je vyloženě pozitivní. I když tento systém znamená spolu se školou, normálními tréninky a účasti na turnajích velké časové zatížení, výsledky by měly přijít.

Při tréninku na dvorcích je dobré věnovat jednu jednotku týdně speciální tělesné přípravě. Pokud je úroveň všeobecné přípravy na lepším průměru, je to velmi prospěšná tréninková forma. Současně se rozvíjí speciální tělesné vlastnosti a upevňují speciální dovednosti. Většina cvičení rozvíjí současně více tělesných vlastností a to přímo v podmínkách tenisového utkání. Při podobném tréninku se nevěnovat technickému zdokonalování, neopravovat drobné chyby, ale vyvarovat se hrubých a základních chyb. Musí se trénovat do únavy a naopak zcela vyřadit tělené zatížení v hodinách, kde jde o nácvik nebo elementární zdokonalování nových dovedností.

Tělesná příprava zahrnuje dlouhodobé běhání, posilování nohou a rukou v posilovně, ježdění na kole, chození na turistické tury a provozování tzv.doplňkových sportů.

Když si někdo zahraje dvakrát do měsíce nějaký sport, nehraje jeho výběr podstatnou roli. Pokud ho však hrajeme pravidelněji, je dobré si vybrat k tenisu takový sport, který vyžaduje podobný charakter tělesných vlastností jako tenis. Nacvičené dovednosti a jejich procvičování podporují a rozvíjejí dovednosti tenisové. Při výběru nesprávného sportu se však tenisové dovednosti narušují. Podle toho mohou být doplňkové sporty prospěšné, indeferentní nebo škodlivé.

K prospěšným sportům se řádí košíková, fotbal, házená, pálkovaná, běh na lyžích, běh v přírodě a pozemní hokej. Do indeferentních, možných sportů, patří volejbal, lední hokej, sjezdové lyžování, atletika, bruslení, cyklistika, golf, plavání a některé další sporty. Poslední škodlivé sporty jsou sportovní gymnastika, balet, badminton, stolní tenis, squash, moderní gymnastika, kulturistika, úpolové sporty, vodní polo apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno