Florbal – jeden z nejrychleji se rozvíjejících sportů se představuje. Proč se mu vlastně začít věnovat?
V první řadě jde o moderní sport, jehož historie se datuje do zhruba osmdesátých let. Partička kolem skvělého hokejisty Salminga vytvořila něco, co do té doby nikdo neznal – hru s krátkými hokejkami, kterou lze praktikovat v hale! A co je k ní potřeba? Postačí jen hokejka, tenisky, sportovní úbor a spousta elánu! Právě pro svou jednoduchost se stal tak oblíbeným. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti se skrývá genialita.
Obecný princip florbalu pro nezasvěcené je popisován zhruba výše zmíněným způsobem. A historie florbalu u nás? Do našich končin se dostal na konci osmdesátých let, kdy byly přivezeny první hokejky z Finska. Podrobnou historii nebudu zmiňovat, o té si můžete přečíst jinde. Snad bych jen dodal, že kvalita holí byla dost mizerná, a tak netrvalo dlouho a nástroje pro hru byly zničeny. Místo útlumu však nastal velký boom! Tradovalo se, a někdy stále tahle myšlenka přetrvává, že florbal je pouze podřadným sportem, na nějž se dávají neúspěšní hokejisté. Ano, svého času to byla pravda. Podívejte se však na současné extraligové hráče, kolik jich „zběhlo“ z hokeje?!
První velkou předností tohohle sportu je již zmiňovaná jednoduchost. Finanční náročnost na vybavení je při rekreační úrovni nízká, v porovnání např. s hokejem skoro nulová. Prostá jsou i pravidla. Vzhledem k naší bohaté hokejové historii se můžeme směle považovat za hokejové znalce, a tak rozumíme i základům florbalu. Rozdílné jsou už jen určité body pravidel.
Druhým plusem florbalu je možnost sportovat pro obě pohlaví. Ačkoliv je ženský florbal zatím na nižší úrovni, co se týče podmínek a zázemí, blížíme se srovnání. Napomáhají tomu i letní turnaje, které spojují obě pohlaví do jenoho turnaje. A tak mají ženy možnost okoukat něco ze hry a muži něco z ženské krásy a půvabu, který se na hřišti bezesporu často objevuje.
Třetím bodem, o němž by možná leckdo polemizoval v souvislosti s výhodami florbalu, je „amatérismus“. Ne, nemám na mysli neprofesionalitu v rámci přístupu. Jde mi o „obyčejnost“ hráčů, o to, že se florbalem nemůžou živit. Mnozí špičkoví florbalisté si např. na zahraniční cesty musejí brát v práci dovolenou! Přesto florbalu obětují spoustu času, který tráví po práci s hokejkou v hale, resp. v létě kdesi v parku v rámci letní přípravy! To vše pochopitelně zcela zdarma! Teprve až v extralize mají hráči aspoň hrazené vybavení a cesty. Vše pod nejvyšší soutěží stojí jen a jen na jednotlivcích…
Čtvrtým bodem budiž přátelská atmosféra. Hráči se mezi sebou navzájem docela dobře znají, pokud se florbalu nějaký ten pátek věnují, proto se vytváří přátelské prostředí. Tomu nahrávají i každoroční prázdninové akce – a samozřejmě ochota pomoci. Např. na uplynulém MS juniorek v Olomouci pomáhala děvčata z české ženské reprezentace s organizací, na MS mužů v Praze bychom v pořadatelském týmu spatřily i další známé tváře, které se staraly o chod šampionátu – zcela zdarma!
Zapáté bych poukázal na nezkaženost a „neprohnilost“ tohoto sportu. Na rozdíl od jiných odvětví se florbalisté zatím neuchylují k dopingu či praktikám spojených s uplácením atd., což je doména profi sportů.
Jako poslední bod bych uvedl výchovu už od školního věku. Vzhledem k tomu, že florbal je momentálně druhým nejvýznamnějším sportem mládeže (lépe jen fotbal), děti si k němu snadno udělají vztah a milují ho. Je přece krásné dávat góly a obehrávat soupeře!
Pokud o florbalu přemýšlíte, pak neváhejte a najděte si nejbližší florbalový oddíl – nebudete litovat své volby!
Doufejme, že se florbal bude nejen u nás stále víc a víc rozrůstat a jednou se konečně dostane do společnosti olympijských disciplín, kam bezesporu patří už několik let!
Přiučte se také něco o tréninku florbalu v seriálu o florbalovém tréninku. Začnete 1 dílem. Přečtěte si také jak vybrat florbalovou hokejku.