Na první pohled by se možná mohlo zdát, že na výběru „klacku na hraní“ vlastně nic není. Vždyť je přece jedno, s čím člověk hraje. Ale pozor, kdo si tohle myslí, velice se plete!
Realita je taková, že trh nás obklopuje a zahlcuje spoustou hokejek a je těžké se v dnes už dosti širokém spektru holí vyznat. Proto je potřeba si ujasnit hned na začátku pár jasných bodů, od nichž se bude výběr hole odvíjet.
1) cena – Úmyslně ji uvádím na první místo, jelikož zvlášť u malých dětí hraje hlavní roli. Stojí za zvážení, zda 10letý „mrňous“ potřebuje hokejku za dva a půl tisíce. Rovněž ale ani dospělým by neměla být lhostejná. Přece jen nižší soutěž technickou ekvilibristikou zrovna neoplývají, a tak pak poměrně zamrzí, když váš drahý, půl roku starý úlovek zlomí nějaký nešika, co hraje poprvé. To hlavní je totiž v rukou, ne v hokejce. A drahá hůl nemusí být vždy zrovna výhrou.
2) věk hráče (tvrdost, délka) – Převážně u florbalu příliš neznalých rodičů se traduje, že to je vlastně jen hokej v hale. Dávno už to není pravda! Florbal jde mílovými kroky kupředu a pomalu se začíná na členskou základnu hokeje dotahovat! Proto nesmíte nástroj na florbal zaměňovat s tím hokejovým! Délka je rozdílná – v hokeji zhruba po bradu, nepsané florbalové pravidlo zní po pupík. Ještě sem uvedu oficiální obchodní převodní tabulku, podle níž se můžete a nemusíte řídit. Obecně ale vcelku odpovídá realitě a hráči ji (mnohdy nevědomky) dodržují. Délky holí se pohybují okolo 75 do 105cm. Důležité je i to, abyste zvolili správnou tvrdost. Principem florbalové hole je propružení její násady, která následnou setrvačností dodá střele ještě větší razanci! Chybou je, že spousta trenérů učí golfový úder napálením míčku přímo, jako by pálil Tiger Woods! A to právě není dobře. Pro správné odpružení a ohyb si můžete vybrat z tvrdostí okolo 23 – 35, kdy 23 je nejtvrdší hůl pro opravdu silné chlapy a 35 zas měkoučká „žvýkačka“ pro žáčky. Abych uvedl nějakou střední hodnotu, junioři obvykle končí svou kategorii s tvrdostí 29 nebo 26.
3) čepel – Co člověk, to unikát. Totéž je to s holemi a čepelemi. Každý jsme jiný typ hráče. Někdo technicky hrající miláček publika, jiný tvrdý obránce, někdo štírek mezi mantinely. Každý z nás má tudíž jiný požadavek na čepel. Řízný bek jistě nebude potřebovat technickou čepel na střelu tahem, když potřebuje pálit golfem. A opačně. Každý výrobce florbalových holí má své dělení čepelí, proto jsem si jist, že si u každého výrobce svůj typ čepele najdete a vyberete. Důležité je ale pohlídat tvrdost čepele. Platí totéž, co jsem psal v odstavci výše. Souvisí to i se záhybem. Měkkou čepel ohnete jak nic, ale záhyb vám po chvilce zmizí. Tvrdou, pokud zahnete, těžko zpátky ohnete!
4) hůl – Když jsme my začínali hrát florbal, byl na trhu jen jeden typ hole – klasický rovný klacek. Posloužila dobře, netvrdím, že ne. Ovšem doba se posunula… A to i marketingově. Firmy nás přesvědčují o dokonalosti dvojitých bublinkových systémů, ultra lehkých tyčí, zahnutých či dvakrát zahnutých holí!! (ne, to není chyba!) atd. Je jen na vás, co vám vyhovuje. Ovšem vřele doporučuju koukat do budoucna. Pokud nejste na zahnutou hůl zvyklí a mohla by vám činit problémy hra s ní, rozhodně si ji nekupujte. To, že ji má půlka týmu, neznamená, že je dobrá i pro vás. Hůl je potřeba si osahat, v dobrých prodejnách si s ní můžete i vystřelit a trochu pohrát. Porovnejte a uvidíte. Nezapomeňte ale, že každá „sranda“ navíc něco stojí. A tak si říkám, jestli někdy není lepší vybírat podle ceny, protože kvalita holí se vyrovnává…
5) omotávka – Rozhodně není tak důležitá, jako třeba čepel, ale pokud narazíte na špatný kus, rozhodně ji neberte. Krom toho, že je to nepříjemné do ruky, vás z toho pak můžou svědit dlaně a nejde o nic příjemného. Omotávky se však na trhu vyskytují vesměs kvalitní, co se týče prvních pár týdnů s holí. Později kvalita vadne… Proto se nedivte, když bude po sezóně omotávka řádně ohraná, mnohdy i dost odrbaná – nic neobvyklého.
6) vzhled – Pro mnoho lidí patří o hodně pater výš, podle mě není důležitý. Jde přece o vlastnosti hole, ne o její vizáž. Přesto ho zde uvádím, protože firmy nabízejí různé barevné kombinace a pány by ve většině případů asi nepotěšilo, kdyby jim přišla parádní „růžovoučká“ čepel 🙂 Pro někoho je zápasový vzhled dosti důležitý, tak ladí barvu hole s barvou dresu… I to je možné. Fantazii se v téhle době meze nekladou.
To je tak zhruba k výběru hole vše. Jak už jsem říkal, je opravdu potřeba si hůl osahat a zkusit. Obzvlášť, pokud jste začátečníci, pak to platí dvojnásob. E-shopy jsou bezvadná věc, často mnohem lacinější, ale naprostí laici by si prvně měli vyzkoušet pár typů hokejek, než se pustí do horečného nakupování tisíců a tisíců hokejek za zaručeně poloviční ceny. Ne vždy je totiž pravda taková, jakou uvádějí prodejci na internetu!
Nyní odkazy na nejznámější české florbalové obchody (doufám, že jsem zařadil všechny výrobce z českého trhu – mým zájmem není nikomu dělat reklamu!!! je to pomůcka pro vás!)
Unihoc, Zone – http://spinflo.cz
Salming – http://jednadvacitka.cz , http://florbalsport.cz
Canadien, Exel – http://floorballplayer.cz
X3M – http://proflorbal.cz
FatPipe – http://florbalky.com
všezahrnující obchody – http://florbal.com, http://florbal-shop.cz, http://florbalobchod.cz, http://florbal.biz, http://florbalstore.cz,
bazar – http://florbalbazar.cz
Projděte si také rubriku o tréninku florbalu. Můžete si také přečíst seriál o tréninku florbalu, nejlepší bude začít prvním dílem Základy florbalového tréninku -než začneme