Sacharidové vlny jsou oblibenou a funkční dietou pro redukci podkožního tuku a vyrýsování svalstva. Nepatří však k nejlevnějším a vytvořit finančně dostupný jídelníček může být pro začátečníky poměrně problém. Pojďme si tedy společně projít, na co bychom neměli při sacharidových vlnách zapomenout a jaké potraviny jsou do této diety vhodné.
Princip sacharidových vln
Sacharidové vlny jsou založeny na proměnlivé denní dávce sacharidů a stabilním množství bílkovin. Rozdílné dávky sacharidů slouží doslova ke zmatení organismu a k rozhýbání metabolismu. Bílkoviny mají zase za úkol ochránit již nabytou svalovinu. Každá vlna sestává z několika dní o různé hodnotě sacharidů (bílkoviny zůstávají stejné), přičemž se tyto vlny cyklicky opakují dle potřeby, dokud nejsme s výsledky spokojeni, nebo jsme ochotni pokračovat. I při maximální pestrosti použitých potravin je jídelníček pro sacharidové vlny vždy značně chudší a jednotvárnější, než plnohodnotná zdravá strava.
Jak sestavit sacharidovou vlnu
Jak už bylo řečeno, principem je pevně daná hladina bílkovin a proměnné množství sacharidů na každý den vlny. Množství bílkovin dostaneme vynásobením 2g bílkovin na 1kg cílové hmotnosti. Pokud tedy chceme zhubnout na 70kg, bude hodnota bílkovin, které musíme každý den spořádat 140g. Tuky při sacharidových vlnách držíme na naprostém minimu. Připravte se tedy na to, že vaření na vodě bude naprostým standardem. Potřebné množství, které je pro tělo nezbytné lze získat z olivového oleje nebo hrstky ořechů.
Co se sacharidů týče, zde musí člověk v začátcích trochu experimentovat, neboť každý člověk je unikátní a každý máme rozdílný metabolismus. Co je pro jednoho dostatek na to aby hubl, to je pro druhého málo. Bude tedy třeba sledovat a zaznamenávat si, jak tělo na dané hodnoty sacharidů reaguje. Pro příklad vezměme opět člověka, který se chce dostat na 70kg a vynásobme to 5ti. To nám dá dohromady 350g sacharidů v nejštědřejší den vlny. Minimální hodnota může začínat třeba na 100g. Nikdy nezačínáme na nule, neboť až si metabolismus zvykne a váha přestane klesat, nebylo by kam snižovat. Výsledná vlna pak může být dlouhá 5 až 7 dní a může vypadat například takto:
100-150-200-250-300-350
100-150-250-150-250-350
100-150-250-350-100-200-300
Na každého zabírá něco jiného a je třeba experimentovat.
Z jakých potravin sestavit jídelníček
Bílkoviny
Základním zdrojem bílkovin je v sacharidových vlnách kuřecí a rybí maso na vodě. Abychom dosáhli alespoň nějaké pestrosti, je možno používat rozličná koření. Z kuřecího masa jednoznačně vedou prsíčka, z ryb například pangasius nebo tuňák ve vlastní šťávě. Dále jsou to vajíčka, zejména bílky. Bude nezbytné některé žloutky odstranit, neboť by byla jejich energetická hodnota při plánované spotřebě vysoká. Zpravidla se používají tak 1-2 žloutky na 5 bílků. Další surovinou je odtučněný tvaroh a v omezené míře mléko (obsahuje hodně sacharidů). Samotný tvaroh je poměrně těžký k jídlu a proto je lepší si z něj dělat s pomocí mléka nebo vody šejky se špetkou skořice.
Sacharidy
Základním zdrojem sacharidů bude rýže. Lze však na střídavo použít i těstoviny nebo brambory. Na snídani jsou vynikající pochoutkou ovesné vločky s mlékem/vodou a se skořicí. Ve spěchu a na cestách zase dobře poslouží rýžové racio chlebíčky, byť chutnají jako polystyren.
Zelenina
Zeleninu lze v sacharidových vlnách jíst ve velkém, avšak jen druhy, které obsahují minimum sacharidů – okurky, saláty, čínské zelí, zelené papriky, ředkvičky a podobně. S trochou soli a olivového oleje z nich lze vytvořit vynikající salát ke každému slanému jídlu.