Střevní potíže – zažívací potíže

Při slovech střevní potíže nás napadne průjem. Ale co taková zácpa, nebo nadýmání a plynatost, či divné zvuky z vnitřku břicha? Více v článku viz níže.

Při slovech střevní potíže nás napadne průjem. Ale co taková zácpa, nebo nadýmání a plynatost, či divné zvuky z vnitřku břicha? I tyto věci patří ke střevním problémům. Jelikož tenké a tlusté střevo vstřebává naši potravu, je vše ovlivněno tím, co jíme. Také stres nebo léky mohou mít vliv a nežádoucí dopad. V případě, že střevní potíže doprovází teplota, zvracení nebo bolest hlavy, vyhledejte neprodleně lékaře, může jít o střevní chřipku, která vyžaduje léčbu antibiotiky.

Průjem:

-častá řídká stolice, doprovázená občas křečemi a bolestí v břichu
– dělí se na akutní průjem (trvá kratší dobu), chronický (dlouhodobý, většinou více než 4 týdny), cestovatelský (při cestách)
Příčiny akutního průjmu: infekce střev, žaludku, otrava jídlem nebo styk s bakteriemi, antibiotika, hořčík, alkohol, někdy dokážou průjem způsobit i jablka, hrušky
U chronického průjmu: různé druhy nemocí jako kolitida nebo Crohnova nemoc, alergie na potraviny, cukrovka, nemoc dráždivého tračníku a jiné
Cestovatelský průjem: Jelikož dochází v různých částech světa ke změnám v potravě a složení vody, tělo reaguje průjmem. Může se jednat i o nedostatečnou hygienu, nebo bakterie, na které není naše tělo zvyklé. Jako pomoc se podává živočišné uhlí. Pokud jsou průjmy vodnaté a časté, je nutné více pít a jít k lékaři, který předepíše pacientovi infuzi.

Plynatost:

Vzniká, když se v tlustém střevě objeví nestrávená potrava, bakterie, které rozkládají potravu, se ve střevech nahromadí a dojde k nadýmání. Doporučuje se změna jídelníčku, pokud ani to nepomůže, navštivte lékaře.

Kručení uvnitř břicha:

Důvodem tohoto zvuku je pohyb tekutého obsahu v trávicí trubici, která je naplněná plynem.

Zácpa:

Jedná se o poruchu vyprazdňování. Je nepříjemná. Týká se jak dospělých, tak i dětí. Může za to třeba změna stravy, cestování, stres, málo pohybu nebo vznikne po narkóze.

Co pomůže?

Strava bohatá na vlákninu, podmáslí, kyška nebo projímavé mléčné výrobky, pravidelný přísun potravy, dostatečný pitný režim, nezadržovat stolici, pravidelný pohyb, chodit na stolici denně v určitou hodinu – naučíme své tělo, že se má v tu hodinu vyprázdnit. V případě, že nepomůže nic, je třeba použít projímadlo nebo nám lékař předepíše výplach střev vodou (klistýr)

Při veškerých závažných střevních problémech se doporučuje:

– návštěva lékaře – držet dietu  – mít dostatečný příjem tekutin – pokud lékař předepíše antibiotika, začněte brát zároveň denně probiotika, které napomáhají obnovit potřebnou kulturu ve střevech

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno