Varixy dolních končetin neboli křečové žíly trápí velkou část obyvatelstva. Uvedeme si jak základní informace a příznaky, tak také jak na ně a jak je možné je léčit.
Co to jsou varixy?
Varixy, které jsou často laicky označované jako křečové žíly patří mezi žilní onemocnění. Dochází k postupnému rozšiřování žil u dolních končetin. Může se jednat o povrchové varixy nebo nedostatečnost systému hlubokých žil. V České republice trápí křečové žíly zhruba 40 procent žen a 20 procent mužů. Varixy se častěji objevují u během těhotenství, u obézních lidí, u lidí, kteří mají sedavou práci.
Varixy: příznaky, projevy
Jak se projevují Varixy? Pojďmě si říci hlavní příznaky a projevy křečových žil:
- rozšíření žil – postupně se objevuje stále větší rozšíření ži. Žíly vystupují na povrch.
- bolest dolních končetin – někdy se objevují i bolesti postižených dolních končetin
- rychlá únava – dochází k rychlému unavení dolních končetin
- otoky – dochází někdy i k otékání
- pocit těžkých nohou – jsou přítomné „těžké nohy“
- napětí – můžeme pociťovat také napětí
Jak na křečové žíly?
Na začátku se využívat bezoperační prostředky. Patří sem používání kompresních punčoch. Dá se říci, že to slouží hlavně k tomu, aby se to méně zhoršovalo. Mimo kompresních punčoch se využívají také různá elastické obidnadla. Jako léky se většinou využívají venofarmaka. Ty působí na žilní stěnu.
Někdy se musí využít operační řešení. Žíly, která byla rozšířená se odstraní i s varixy. Po operaci je nutná kompresivní terapie. Zhruba po dobu 6 týdnů. K operacím se využívají tyto techniky: Krossektomie, Stripping, Invaginační stripping, Flebektomie, Metoda CHIVA, transdermální ozáření laserem.