Mravenčení v rukou až brnění v rukou může mít různé příčiny. V článku se zaměříme na jednotlivé příčiny, které mohou stát za mravenčením v rukou.
Mravenčení rukou může mít různou intenzitu, často přechází až k brnění rukou. U někoho se mravenčení objevuje pouze jednou za čas, ale u některých lidí se zase objevuje hodně často. Někdy to může být spojeno s bolestí loktů nebo rukou. Někdy nás trápí i v noci. Příčina může být jak banální, tak také vážnější. Mravenčení v rukou se ve zvýšené míře projevuje u těhotných žen během těhotenství.
Příčiny mravenčení v rukou
Příčiny mohou být opravdu různé. Pojďme si říci, hlavní příčiny, které mohou stát za mravenčením v rukou:
- dráždění nervů – jsou drážděny nervy krční páteře, to pak způsobuje mravenčení. V tomto případě je nutné navštívit neurologa.
- poruchy páteře – porucha statiky a dynamiky páteře
- cévní onemocnění – příčinou mohou být také různé cévní nemoci a choroby.
- syndrom karpálního tunelu – objevuje se také brnění rukou, pocit mrazení. Dochází k němu díky utlačování nervu v zápěstí. Často vzniká při dlouhé práci na PC při špatné ergonomii práce na PC nebo při těžké manuální práci.
- narušené periferní nervy – polyneuropatie, nejčastěji diabetická.
- Roztroušená skleróza – mravenčení a brnění rukou patří také mezi příznaky Roztroušené sklerózy. Jsou postihovány nervová vlákna. To pak právě způsobuje to mravenčení.
- těhotenství – mravenčení v rukou se velmi často objevuje velmi často během těhotenství. To je způsobeno tím, že dochází k otékání zápěstí a z toho pak vyplívajicí ucpávání cév.
Léčba
Při vyšetření lékař zjistí přesnou příčinu, proč vás trápí mravenčení. Z nalezené příčiny se pak bude také odvíjet samotná léčba. Je totiž nutné řešit zejména primární příčinu a pak zmizne i to nepříjemné mravenčení v rukou. Mravenčení je totiž pouhý příznak. Často se provádí rentgen páteře a také vyšetření nervů pomocí EMG (elektromyografie).