Krvácení z konečníku

Krev ve stolici a na toaletním papíru jsou jasné příznaky krvácení z konečníku. V takovém případě byste se měli zajímat o to, co je příčinou krvácení a o jaký se jedná problém.

Krvácení z konečníku určitě vyděsí každého člověka, u kterého se tento zdravotní problém vyskytne. Na druhou stranu je trochu paradoxní, že velké procento postižených tento jev podceňuje a nejde s ním k lékaři. Krvácení z konečníku totiž vždy signalizuje zdravotní problém. Podle jeho závažnosti se může jednat o ohrožení života nebo o jinou nemoc, která dokáže život hodně znepříjemnit.

Proto byste měli při krvácení z konečníku neprodleně navštívit lékaře, který provede vyšetření. Na prvním místě je takzvané vyšetření per rektum, kdy vám lékař pohmatem vyšetří konečník. Obvykle toto vyšetření není bolestivé, ale pokud máte nějakým způsobem postižený konečník, může být nepříjemné nebo i bolestivé. Následně můžete být odesláni ke specialistovi. Tam můžete být vyšetřeni dalšími metodami. Nejčastější metodou je kolonoskopie, tedy vyšetření střeva za pomoci ohebné hadičky, ve které je zobrazovací sonda. Alternativou je rektoskopie, kdy se vyšetřuje konečník a blízké okolí. Podle konkrétního nálezu se pak zvolí další postup.

Hemeroidy

Nejčastějším zdrojem krvácení z konečníku jsou hemeroidy. Hemeroidy jsou onemocnění cév, které se nachází v konečníku. Hemeroidy trpí velká část dospělé populace. Je to důsledek nedostatku pohybu a špatné životosprávy, ve které chybí dostatečné množství vlákniny. Rozlišujeme hemeroidy vnitřní a vnější. Obecné projevy hemeroidů jsou pálení, svědění, bolesti a vlhkost v okolí konečníku. V některých případech se může objevit boulička u konečníku, což je vlastně nateklý hemeroid. Po stolici můžeme najít na toaletním papíru stopy jasně červené krve nebo hlenu, který jsou někdy i ve stolici. Ačkoliv mnoho lidí hemeroidy řeší pouze domácí léčbou, tedy různými mastičkami a čípky, tak to není optimální cesta. Stav hemeroidů se totiž může postupně zhoršovat a tím se komplikuje možnost léčby. Včas lze hemeroidy léčit nechirurgicky pomocí ultrazvuku, elektrické energie nebo podvázáním gumovými kroužky. Pozdní fáze je možné řešit pouze chirurgicky.

Anální fisura

Anální fisura, česky řitní trhlina, je vlastně poranění řitní sliznice. Ve většině případů k němu dochází v důsledku zácpy – příliš tuhé stolice. Důsledkem je bolestivost během stolice a po stolici. Některé fisury se zhojí sami, jiné přetrvávají a stávají se chronickými. Léčba je buď za pomoci sedacích koupelí, čípků a mastí, nebo přichází na řadu chirurgické řešení.

Nádor konečníku nebo střeva

Nádor je samozřejmě mnohem závažnější, než hemeroidy. Jeho rizikem je to, že projevy se můžou podobat hemeroidům nebo nemusí být skoro vůbec pozorovatelný. Náznakem může být větší únava, noční pocení, hubnutí, snížená nebo změněná chuť k jídlu. Také proto je nutné jakýkoliv výskyt krvácení z konečníku nepodceňovat. V některých případech se nemusí jednat o rakovinu, ale o polypy ve střevech. Také ty je nutné řešit.

Žaludeční vřed

Pokud dojde k prasknutí žaludečního vředu, dochází mimo jiné k masivnímu krvácení z konečníku. Proto větší výskyt krve je nutné neprodleně konzultovat s lékařem. Jedním z příznaků je celková slabost, pokles krevního tlaku spojený s omdléváním a pocení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno