Kopretina řimbaba – účinky na zdraví

Kopretina řimbaba nebo také řimbaba obecná patří k bylinám, které jsou obecně známé svým působením při bolestech hlavy a migrénách. Řimbaba je však účinným pomocníkem i při dalších zdravotních potížích. Jakých? O tom se dozvíte na následujících řádcích.

Kopretina řimbaba, řimbaba obecná, Pyrethrum parthenium. Ať už této rostlině budeme říkat jakkoliv, jde o středně vysokou vytrvalou a opravdu silně aromatickou bylinu, která může být na první pohled zaměněna se sedmikráskou. Má totiž podobné drobné bílé okvětní lístky a žlutý střed. Ačkoliv se dnes můžeme setkat s řimbabou i ve volné přírodě, v minulosti byla přímo pěstovaná jako léčivka na zahradě. Původně pochází z jižní Evropy a okolí Kavkazu. Dnes se jí však daří i v Číně. U nás však bývá často přehlížena a ne každý ví o s nadsázkou zázračných schopnostech této rostliny.

Účinky na zdraví

Řimbaba je neznámější především v kontextu s migrénou, takže na to se podíváme podrobněji. Tlumí však i jiné druhy bolesti, snižuje horečku, působí proti revmatismu ad., viz níže.

Migréna

Pokud vás trápí migréna, kopretina řimbaba je skvělým pomocníkem. V kontextu s řimbabou se vědci neustále snaží přijít na nové poznatky, v současnosti v odborných kruzích je obecně platné, že řimbaba opravdu účinně pomáhá proti migréně, ovšem preventivně. A jak konkrétně řimbabu použít? Při boji s migrénou se nejlépe hodí použití tinktury, kterou lze zakoupit. Eventuálně si můžete tinkturu také sami připravit. Jakmile cítíte, že by se mohla v brzké době migréna dostavit, aplikujte 10 kapek, po cca 30 minutách dalších 10 kapek, opakujte ještě jednou. Migréna by měla rychle odeznít. Podle výzkumů užití řimbaby takovým způsobem vede k celkovém snížení výskytu migrény u daného jedince až o čtvrtinu.

Menstruační bolesti

Již jsme uvedli, že se řimbaba používá obecně pro tlumení bolestí, nejen bolestí hlavy. Velmi účinná je při menstruačních bolestech, které jsou doprovázeny křečemi. Po aplikování řimbaby totiž dochází ke snižování tvorby tzv. prostaglandinů, které způsobují bolesti a dokonce i záněty.

Proti zánětům

Řimbaba se také pyšní svými protizánětlivými účinky, díky čemuž se úspěšně používá pro léčbu revmatických onemocnění a bolení kloubů. V takovém případě se používá zevně formou nálevu, kdy se přikládá na problematická místa. Zevně se také používá při zánětech uší, kolice či kožních problémech.

Mluvit o kopretině řimbabě jen v souvislosti prevence migrény by tak byla velká škoda. Jde o účinného pomocníka v bylinkářství a alternativní léčbě, který si poradí se záněty, bolestí různého charakteru, kožními nemocemi, dále utlumí i horečku či celkově pročistí organismus.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno