Pravidla florbalu zní asi takhle: zaprvé – hraje se s kulatým plastovým balónkem… zadruhé – hraje se na hřišti o rozměrech 40x20m…. zatřetí – Švédsko je mistrem světa!
Tak přesně v tomhle duchu se odehrálo i poslední utkání v olomoucké sportovní hale Palackého. Do finálového střetnutí se probojovala mužstva ze severu, odvěcí rivalové ze Švédska a Finska. Už před utkáním byly Švédky favorizovány. Však nejen před utkáním… Před celým turnajem! Jak už jsem několikrát zmiňoval, pokud byste před olomouckým turnajem hledali superfavorita, na kterého byste chtěli vsadit svou výplatu, pak by Švédky byly jasná volba! Severská děvčata mají prostě znatelně odlišné podmínky pro florbalovou přípravu narozdíl od nás – Středoeveropanů. Švédská liga je sama o sobě takovou malou florbalovou Ligou mistrů, a tak jistě chápete, proč je mezi děvčaty (koneckonců i chlapci) takový rozdíl. V zemi tří korunek prostě patří florbal mezi top sporty.
Motivace slečen ve žluto-modrých dresech byla dnes o to větší, že na minulém šampionátu v Polsku skončily „až“ druhé. Podlehly tenkrát v dramatickém finále Švýcarkám. A jako by snad platilo, že boží mlýny melou… Švýcarky zažily ten nejhorší možný sportovní smutek – „zisk“ čtvrté pozice. Tak blízko od medaile, tak daleko od konce… A přece nic.
Švédky dávaly svou suverenitu najevo od prvních zápasů. Ač v úvodním zápase jen remizovaly právě s Finkami, v dalších utkáních nasázely soupeřkám vždy minimálně dvanáct branek. Příděl 31 obdržela výprava z Lotyšska, Norkám bylo přibaleno do kufrů 16, Češky v semifinále obdržely „pouhých“ 12. Další vyrovnanější duel tak přišel až ve finále. Teprve až dnes se naše semifinálové přemožitelky zapotily. Od začátku byly sice lepší, zápasu celkově dominovaly, ale nikdy se neodpoutaly na víc jak rozdíl dvou branek. Poslední trefa do černého z holí mistryň světa přišla půl minuty před koncem, do prázdné klece potvrdila Karlssonová, že titul se vrátí zpět do Švédska. Mohly tak začít mohutné oslavy se zlatou medailí na krku.
Konečná rekapitulace šampionátu
– Dominantním celkem turnaje bylo jednoznačně Švédsko, o tom snad není pochyb!
– Největším překvapením se stala děvčata ze Slovenska – obsadila 5. místo.
– Olomouc, a obecně Česká republika, ukázala, že si rozhodně zaslouží pořádání podobných akcí! Nejen, že se zdařilo pořadatelství turnaje, což můžeme soudit především z hladkého průběhu šampionátu, ale především se předvedli naši skvělí fanoušci, kteří dali např. těm fotbalovým jasně najevo, že udělat elektrizující atmosféru se dá i bez použití násilí, vulgarit a pyrotechniky!
– Výborné výkony předvedly i rozhodcovské páry, i sporné momenty vyřešily s bravurou a staly se dalším dílkem do mozaiky úspěšného turnaje.
– Na pořádání turnaje se podíleli dobrovolníci z řad „prostého lidu“, většinou florbalová veřejnost, ať už od nás či ze Slovenska. Jejich odměnou je pouze turnajové oblečení a hlavně krásné vzpomínky. Kateřina Neumannová by se asi divila, kolik peněz se dá ušetřit (narážka na MS v klasickém lyžování).
– Celkové umístění by se mělo kladně projevit na zájmu o ženský florbal u nás, předpokládejme rozšíření členské základny. A snad časem i zkvalitnění soutěží.
– „Na obloze se rozjasnilo pár malých hvězdiček, které se do budoucna mohou stát velkými kometami!“
Konečné pořadí MS juniorek 2010
- 1. Švédsko
- 2. Finsko
- 3. Česká republika
- 4. Švýcarsko
- 5. Slovensko
- 6. Norsko
- 7. Polsko
- 8. Lotyšsko (sestup do B-divize)
- 9. Maďarsko (postup do A-divize)
- 10. Rusko
- 11. Německo
- 12. Rakousko
Zbývá snad jen dodat, že příští MS juniorek se odehraje za dva roky ve Finsku. Kdo ví, zda IFF změní termín konání turnaje, protože se mi nezdá příliš vhodné odehrát podobný turnaj prakticky po sezóně, kdy všichni ostatní už odpočívají… Kdo ví…
Projděte si také rubriku o tréninku florbalu např článek o systematice tréninku.