Šalvěj lékařská je bylinka s blahodárnými účinky. Není tak divu, že se v lékařství používá již stovky let. Díky látkám, které obsahuje, pomáhá při celé řadě zdravotních problémů. Pojďme se podívat, k čemu všemu je šalvěj užitečná a jak ji zpracovávat.
Popis
Lodyha této bylinky může dosahovat velikosti až 70 centimetrů. Je velmi silně aromatická, poznat ji můžete právě podle typické vůně. Má podlouhlé vejčité listy. Vykvetlou šalvěj můžete vidět v měsících květnu, červnu a červenci.
Obsah látek
V listech šalvěje lékařské se nachází látky salvin a cirismaritin. Jde o látky, které působí antibakteriálně, bakterie úspěšně ničí. Mimo to obsahují listy také kyselinu rozmarýnovou. Ta je zase známá svými protizánětlivými účinky. V poslední řadě také obsahuje silice, které snižují pocení. Mimi to obsahuje vitamíny B, thujon, kafr nebo borneol.
Kdy používat šalvěj
Již víme, jaké látky bylinka obsahuje, nyní je čas říci si, v jakých konkrétních případech mohou léčivé účinky šalvěje lékařské pomoci.
Chřipka
Díky svým antibakteriálním schopnostem je šalvěj vhodná při rýmě, horečce, angíně a dalších bakteriálních a virových onemocněních. K léčbě chřipky nejlépe vyhoví šalvějový čaj. Pomůže jak při samotné chřipce, tak při preventivních opatřeních.
Nadměrné pocení
Pokud máte problémy s nadměrným pocením, po šalvěji lékařské určitě sáhněte. Jak již bylo zmíněno, silice pomáhají omezovat vylučování potu. Dochází k tomu díky faktu, že silice ovlivňují centrum regulace tepla v mozku – hypothalamus.
Protizánětlivé účinky
Máte-li problém se záněty, pití šalvějového čaje vám bezpochyby prospěje. Pomáhá také všem, kteří mají problémy s vylučováním moči. Stejně tak pomáhá při žaludečních potížích a při otravě jídlem.
Nervový systém
Pití šalvějového čaje pomáhá zlepšovat naši psychickou kondici, zklidňuje lidský organismus a dostává jej do pohody.
Jedovatost byliny
Šalvěj lékařská obsahuje látku thujon, která je jedovatá. Z tohoto důvodu se označuje za drogu a nedoporučuje se dlouhodobé užívání. Především těhotné a kojící osoby, dále lidé s nízkým tlakem, by měli užití šalvěje omezit na minimum, nejlépe jej zcela vyloučit. Zdravé osoby by neměly překročit denní dávku 8 gramů byliny.
Příprava čaje
Pro využití léčivých účinků byliny je nejlepší příprava čaje. Ten si připravíte jednoduše, asi dvě lžičky sušené byliny zalejete horkou vodou a necháte deset minut louhovat. Teplý čaj pijte maximálně tři dny. Studený čaj můžete použít ke kloktání. Horkou vodu můžete zaměnit za mléko a vznikne vám tak horké šalvějové mléko, které je ideální pro léčbu kašle, navíc podporuje usínání.
Šalvěj lékařská je tak opravdu léčivou bylinkou s blahodárnými účinky, je však třeba mít na paměti, že obsahuje jedovatou látku. Proto je třeba množství dobře sledovat a být obezřetný.