Jak se trénuje bojové umění Musado

Musado je moderním bojovým uměním, jehož zakladatelem je Herbert Grudzenski. Dělí se na dva druhy: tradiční musado, jež mohou trénovat i civilisté a na musado MCS (military combat system) určené pro výcvik příslušníků armády, policie a dalších bezpečnostních složek.

Musado Military Combat System

Musado MCS je bojový systém sebeobrany pro boj zblízka, který je vyhrazen pouze příslušníkům armády a policie. Je oficiálním bojovým systémem armády ČR, kam byl zaveden v roce 1993 a jeho výcvikem procházejí všichni její příslušníci. Musado MCS nemá, jakožto maximálně účelový vojenský systém, žádná pevná pravidla a obsahuje přes 4000 různých technik k zastavení útoku. Civilisté mohou musado MCS cvičit pouze v omezené formě – po žlutý až zelený pás, a to pouze v rámci speciálních akcí.

Výcvik musado MCS se dělí na 4 části:

Basic hand to hand combat – Tato část se soustřeďuje na základní výcvik sebeobrany a boje zblízka. Učí se v ní rozličné údery, kopy, porazy, škrcení a páčení.

Basic stick fighting combat – Základy sebeobrany proti tyči a boje s tyčí.

Knife self-defense for combat – Obrana proti napadení nožem a boj s nožem

Knife fighting and advanced combat skills – boj s nožem pro pokročilé, boj nože proti noži a další pokročilé techniky.

Každá z těchto částí je zakončena technickou zkouškou a po absolvování všech čtyř získává adept oprávnění nosit černý pás (1.dan). Stává se tak také oficiálním instruktorem World Musado Association.

Proč armáda a policie trénuje musado MCS

V reálném boji může dojít k řadě nepředvídatelných událostí. Voják nebo policista může o svou zbraň přijít, může být překvapen a nestačit ji vytáhnout, může mu dojít munice, nebo nemusí být dostatek prostoru k jejímu použití. Ve všech těchto případech je potřeba, aby byl jedinec schopen sebeobrany při boji zblízka. Díky tomu, že bylo bojové umění musado MCS upraveno pro potřeby řadového vojáka nebo policisty, nevyžaduje jeho nácvik extrémní fyzické předpoklady a potřebné znalosti jsou naučeny za velmi krátkou dobu.

Tradiční musado

Vychází z tradičních korejských bojových umění a jeho kořeny se datují až k počátku našeho letopočtu. Vznik musada tak jak jej známe dnes se datuje někdy do roku 1968. Tradiční musado má 6 žákovských, barevně rozlišených stupňů a narozdíl od jiných bojových umění, získávají nováčci bílý začátečnický pásek až po absolvování první zkoušky.

Kde trénovat musado

Pokud máte zájem trénovat tradiční musado, je třeba nejprve zjistit, zdali je ve vašem městě škola, který se jeho tréninkem zabývá. Nejvíce jich je logicky koncentrováno v Praze, ale několik dalších působí i v Brandýse nad Labem, Pardubicích, Čelakovicích a Příbrami. Pokud není v blízkosti vašeho bydliště žádná z autorizovaných škol musada, a stále máte o jeho nácvik zájem, můžete tento problém řešit dojížděním na víkendové semináře, které se pravidelně v Praze konají.

Pomůcky pro trénink musada

Musado nepatří mezi na vybavení náročná umění. Nováčci mohou použít jakýkoliv volný oděv skládající se z dlouhých kalhot, trička a mikiny s dlouhým rukávem. Pro začátek je možno použít i kimono z jiných bojových umění, jinak má ale musado své vlastní bojové oblečení (tobok) Cvičí se v měkkých botách s bílou podrážkou nebo naboso.

Co trénink musada obnáší

Začátečníci se učí správnému držení těla, techniku postojů a pádů a také se věnují zlepšení své fyzické zdatnosti. Instruktoři vysvětlují a předvádějí rozličné obranné techniky při napadení zepředu i zezadu. Součástí tréninků je kromě technik boje beze zbraně i boj s tyčí nebo obrana proti noži. Ze všech těchto nabitých vědomostí pak žáci, pokud chtějí postoupit na vyšší stupeň, skládají zkoušky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno