Zvýšená kyselina močová v krvi: Příčiny a dieta

Máte zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi? Jaké jsou příčiny tohoto stavu? Jaká rizika s sebou zvýšená kyselina močová nese? Jakou dietu byste měli začít držet, aby se vám hladinu podařilo snížit?

Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi s sebou nese riziko onemocnění dnou. Jde o nepříjemné onemocnění kloubů, kdy se v těle hromadí kyselina močová a její krystalky se usazují právě v kloubech, kde způsobují bolesti a komplikují pohyb. Dna začíná zpravidla otoky a bolestí kloubu u palce nohy, kde se kyselina močová usazuje nejdříve.

Příčiny zvýšené kyseliny močové v krvi

Kyselina močová v krvi se v těle běžně vyskytuje. Její hladinu zvyšují zejména puriny – látky, které se vyskytují v mase a uzeninách, vnitřnostech, mléčných výrobcích nebo luštěninách. Riziko zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi proto stoupá u osob, které ve zvýšeném množství konzumují potraviny s vysokým obsahem purinů.

Náchylnější jsou ke zvýšení kyseliny močové v krvi také obézní lidé, lidé se zvýšeným cholesterolem a diabetici. Kyselina močová se filtruje přes ledviny, které vylučují však jen její menší část a asi 90 procent se vrací zpět do těla. Kyselina močová je v optimálním množství pro organismus prospěšná, protože zajišťuje ochranu buněk před kyslíkovými radikály (má antioxidační účinky).

Dieta při zvýšené kyselině močové

Vhodná dieta dokáže upravit hladinu kyseliny močové v krvi a zmírnit tak riziko rozvoje dny, jež je rovněž léčena dietou. U obézních lidí je rovněž vhodné upravit váhu, která rovněž pomůže snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Důležité je vyhýbat potravinám se zvýšeným obsahem purinů a dodržovat pitný režim (2 l čisté vody denně jsou minimum).

Potraviny nevhodné při zvýšené kyselině močové:

  • Maso, vnitřnosti a uzeniny – živočišné tuky obecně, veškeré druhy masa (včetně bílého), salámy, uzeniny, paštiky, masové konzervy.
  • Mléčné výrobky – zejména tučné a zrající sýry.
  • Vajíčka a výrobky z nich
  • Vybrané ovoce a zelenina – zejména špenát, křen, česnek, kapusta, fíky.
  • Bílé pečivo.
  • Luštěniny – zejména čočka, hrách, fazole. Sladkosti a pochutiny – čokoláda, káva, alkohol.

Co jíst můžete?

  • Rostlinné tuky a oleje – například kvalitní olivový olej si můžete místo másla nakapat na chléb, jako to dělají Řekové či Italové.
  • Pečivo – přednost dejte tmavému.
  • Mléčné výrobky – povoleny jsou jogurty, sýry tvarohového typu (lučina, žervé), zakysané mléčné výrobky.
  • Přílohy – především brambory a rýže (lépe tmavá) Zelenina a ovoce (kromě zakázaného – viz výše).
  • Maso – je při dietě nevhodné. Pokud na něho máte chuť, volte maso s menším obsahem purinů (například losos nebo zvěřina).

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno