Lupénka je chronické kožní onemocnění, kdy se kůže odlupuje asi sedmkrát rychleji než na zdravé pokožce. Jaké jsou příznaky a příčiny lupénky. Jaké jsou možnosti léčby?
Lupénka je zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které není možné zcela vyléčit. Někdy postihuje jen určité části těla, jindy celé tělo. Lupénka většinou propuká mezi desátým až třicátým rokem života.
Příznaky lupénky
Lupénka většinou propuká mezi desátým až třicátým rokem života a k jejím nečastějším příznakům patří:
- Vznik šupinatých ložisek, která jsou zarudlá a jakoby ohraničená. Objevují se na loktech, kolenou, hýždích, bedrech i na hlavě. Lupénková ložiska většinou nesvědí ani nebolí.
- Lupénka se většinou objevuje na místech, která jsou mechanicky namáhána.
- Nehty bývají zažloutlé, objevují se v nich důlky.
- Tzv. inverzní lupénka se nejčastěji objevuje v kožních záhybech (v podpaží, na krku, u třísel, pod prsy, kolem přirození nebo konečníku).
- Postulózní lupénka se projevuje vznikem puchýřků na dlaních rukou a je doprovázena horečkou nebo zimnicí.
- Někdy se lupénka objevuje i na menších kloubech na těle (ruce, nohy). V takovém případě mohou otékat prsty.
Proč vzniká lupénka?
Podobně jako u alergií nebo astmatu nejsou příčiny vzniku lupénky podrobně prozkoumány. Lékaři lupénku označují za autoimunitní nemoc, kdy dochází k rychlému množení kožních buněk. Jako obrana se začnou množit bílé krvinky, vzniká kožní zánět, kůže rohovatí a odpadává sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravého člověka.
Za spouštěče lupénky jsou mj. považovány infekce dýchacích cest, hormonální změny, stres, alkohol, poranění kůže nebo spálení kůže na slunci.
Léčba lupénky je náročná a bohužel není možné ji zcela vyléčit. Léky proti lupénce způsobují řadu vedlejších nežádoucích účinků. Zevní léčba lupénky zahrnuje různé zábaly, jsou aplikovány krémy a masti (využívají se například kortikoidy). Poslední dobou je doporučováno konopí, které údajně pomáhá při léčbě lupénky.