Narkóza – vliv na mozek

Provádění operací a nejrůznějších chirurgických zákroků se provádí v narkóze. V případě kompletní narkózy se člověk dostává do bezvědomí. Jaký vliv mají anestetika na náš mozek a do jaké míry je narkóza nebezpečná?

Pomocí anestetik se pacient uvede do stavu narkózy. Ta může být buď částečná, kdy dochází pouze k umrtvení lokálních částí těla, na kterých se budou zasahovat, a pacient je tedy při vědomí, nebo celková. U celkové narkózy se pacient dostává do stavu bezvědomí pomocí žilně podaných léků – anestetik. Celková narkóza je nezbytná při provádění velkých operací, např. srdce nebo plic. Po probuzení z narkózy se může pacient cítit malátný, zmatený, dezorientovaný, má suchu v puse a cítí nevolnosti. Před uvedením do narkózy má pacient zákaz příjmu potravy a tekutin, obranné reflexivní činnosti organismu by totiž mohly vyvolat dávivé podněty a hrozilo by vdechnutí zvratků a následné udušení.

Narkóza – vliv na mozek

Každý, koho čeká v nejbližší době operace, má z uvedení do celkové narkózy strach. V souvislosti s narkózou se velmi často zmiňují možné komplikace, které mohou nastat, a zdravotní rizika. Nejčastější otázkou je, jaký vliv má narkóza na mozek. Je zřejmě, že celková narkóza je pro celý organismus mnohem náročnější než narkóza lokální, proto, je-li to možné, se upřednostňuje ta částečná. Ne vždy je to ale možné.

Jaký má teda narkóza vliv na mozek? Odborníci se shodují na tom, že jistá rizika zde jsou. Je však třeba připomenout, že anestezie je v současnosti na velmi vysoké úrovni a každé uvedení do narkózy je pro pacienta na míru. Při výběru a kombinaci anestetik se zohledňuje zdravotní stav, věk, pohlaví i diagnóza, proto dostane pacient přesně také anestetikum, které pro něj bude nejvhodnější.

Jakýkoliv typ bezvědomí je rizikový

Narkóza se dá přirovnat k jakémukoliv typu bezvědomí, které může způsobit např. silný náraz do hlavy. Anestetika způsobují pokles koordinace rozsáhlých oblastí mozku a synchronizaci, to je důvod, proč po probuzení z narkózy potřebuje osoba jistý čas na zotavení. Cítí se malátná, dezorientovaná, nesvá. To se však po několika hodinách dostane opět do normálu. Můžeme říci, že čím starší osoba podstupuje celkovou anestezii, tím je mozek více zatěžován a potřebuje větší množství času na zotavení.

Spousta osob se děsí ze statistik, které jasně vypovídají o velkém počtu úmrtí během narkóze. Je však třeba si uvědomit zásadní věc. Celkovou narkózu musí podstoupit často lidé ve velmi vážném stavu, k úmrtí tak dochází ne kvůli narkóze jako takové, nýbrž kvůli těžké diagnóze a celkovému oslabení mozku i dalších částí organismu. Pokud vás tak čeká náročnější operace a v běžném životě normálně fungujete, rizika sice jsou, ale nejsou nijak kritická. Uvedení do stavu narkózy je také často jediným způsobem provedení operace a mnohým osobám přináší naději nového života. Kontaktujte lékaře a zeptejte se na podrobnosti, z narkózy se však zbytečně neděste. Mozek sice výrazně zatíží, ale ten si s tím obvykle brzy poradí.

1 komentář

  1. Dobrý den.
    V srpnu 2016 jsem byla operovaná-zůžení střev- operace trvala 2 hodiny.Za tři dny jsem podstoupila druhou operaci-nezhoubný nádor v břiše- operace trvala 2 1/2 hodiny.Za půl roku jsem podstoupila třetí operaci- odstranění strimie-.Vše dopadlo dobře
    nyní jsem v pořádku,žádné potíže, jen jedno mě velice trápí.Od té doby mám nejistou chůzi,nohy neposlouchjí a prostě nechodím rovně. Proto nemůžu chodit venku sama,jen kdyzž se někoho držím (dcera,sestřenice,vnuk).Jestli můžete,pomozte mi,abych byla schopná chodit zase sama,moc mi chůze venku chybí.Moc děkuji za radu a přeji hezký den.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno