Scintigrafie skeletu

Scintigrafie skeletu je jednou z nejčastějších metod, prováděných na pracovištích nukleární medicíny. Metoda umožňuje neinvazivním způsobem odhalit změny kostního metabolizmu a tedy i nádory, infekce a další onemocnění.

Jedná se o radionuklidové vyšetření kostí, prováděné pracovišti nukleární medicíny. Díky scintigrafii skeletu dojde ke zobrazení ložisek zvýšené metabolické aktivity, díky čemuž lze snadno a rychle odhalit zlomeniny, nádory, záněty či infekce. Jde o jednoduché neinvazivní vyšetření, které zatíží organismus radiačně zatíží podobně jako jiná rentgenová vyšetření. Scintigrafie skeletu patři mezi senzitivní vyšetření, které dokáží odhalit i drobné změny. Vyšetření vás čeká v případě, byli-li jste na něj předem objednáni vaším lékařem. Ten po vyšetření bude schopný zjistit, je-li vše v pořádku nebo je třeba začít řešit konkrétní problém.

Druhy vyšetření skeletu

Setkat se můžete v podstatě se třemi typy scintigrafie skeletu. Prvním typem je celotělové vyšetření, po kterém dojde k zobrazení změn přestavby kostry a to včetně traumatických změn. Druhým typem je třífázová scintigrafie skeletu, které dokáže rozpoznat možné kostní problémy. Jde o cílenou metodu, díky které lze upřesnit etiologii (příčinu) nálezu. Provádí se rovněž scintigrafie kostní dřeně, které může upřesnit ložiskové nálezy. Poslední dva druhy vyšetření se provádí zpravidla po celotělové scintigrafii nebo současně s ní.

Princip scintigrafie

Při vyšetření scintigrafie skeletu se pacientovi podává nitrožilně malé množství radioaktivní látky. Následně se používá gama kamery, připojená k vyhodnocovacím zařízení, které na displeji zobrazí výsledky a umožní následný tisk snímků. Podaná radioaktivní látka má tendenci zachycovat se na oblastech zvýšené aktivity kostních buněk, lze tak odhalit místa, ve kterých se něco děje.

Příprava na scintigrafické vyšetření

Na tento typ vyšetření se nemusíte nijak zvláště připravovat. Navštívíte pracoviště nukleární medicíny, kde vám vše podrobně vysvětlí. Před vyšetřením můžete bez problémů jít a pít, dejte si však pozor na zvýšenou potřebu příjmu tekutin po vyšetření. Odborníci doporučují nadprůměrný příjem vody, a to i po samotném vyšetření v průběhu dne. Po aplikaci injekce je třeba počkat cca 4 hodiny, než se látka vstřebá, samotné vyšetřená pak trvá kolem jedné hodiny.

Scintigrafie skeletu je moderním jednoduchým bezbolestným vyšetřením, které pomůže vašemu lékaři vyhodnotit stav vašich kostní. Nemusíte z něj mít obavy ani se na něj nemusíte obzvlášť připravovat, jen si udělejte na několik hodin volno.

1 komentář

  1. Dobrý den. Prosím o vysvětlení. Byla jsem na scintigrafii a večer jsem měla zvláštní barvu dlaví jakoby špinavé ,vlasy mají barvu šedočernou a hlen z nosa byl černý. Vystrašila jsem se a všechno jsem si vyfotila. Prosím, je to nějaká reakce.Děkují Marie

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno