Vši a co s tím

Ačkoliv jsou vši problémem hlavně v dětských kolektivech ve školkách a školách, mohou se vyskytnout u osob v jakémkoliv věku, typicky při nakažení rodičů od ratolestí. Co dělat, když je ve vlasech objevíte? Na následujících řádcích vám poradíme, jak se vší úspěšně zbavit.

Co je veš?

Veš dětská je přibližně 2–4 milimetry dlouhý hmyz – parazit žijící v lidských vlasech, který se dokáže velmi rychle šířit. Je omyl domnívat se, že k přenosu z jedince na jedince dochází jen kvůli kontaktu se zavšivenou hlavou. Šíří se i přes ložní prádlo, hřebeny a kartáče, čepice a podobné věci. I proto je zavšivení považováno za přenosnou infekční nemoc, která vyžaduje rychlá opatření.

Jak vši poznáte?

Existuje více signálů, které vám napoví, že si váš potomek nebo někdo blízký přinesl domů vši. Shrnuli jsme pro vás ty nejhlavnější a nejnápadnější:

  • časté drbání na hlavě – na pokožce pak vznikají rozedřená místa
  • pocity lechtání v oblasti hlavy – způsobují to vši prolézající mezi vlasy
  • ve vlasech viditelný parazit – buď samotná mladá/dospělá veš nebo hnida (vajíčka hnědé barvy, která se nacházejí blízko pokožky hlavy – mohou vám připadat jako lupy, ale na rozdíl od nich při zmáčknutí uslyšíte lupnutí)

Jak se zbavit vší

Základem je reagovat rychle. Nečekat na další den, ale co nejdříve pořídit odvšivovací přípravek z lékárny a podle návodu jím vlasy a hlavu umýt. Na obalu musí být také uvedeno, co dělat, když první aplikace nezabere. V každém případě se doporučuje udělat druhé odvšivení tak jako tak, aby došlo k odstranění i posledních vší, které mohly první pokus o likvidaci přežít.

Jakmile hlavu ošetříte speciálním šamponem, přichází na řadu vyčesání parazita z vlasů. Lépe vám to půjde, když budou mokré. Pořiďte si hustý hřeben a pečlivě jím z vlasů odstraňujte mrtvé nebo živé vši. Abyste v porostu vše dobře viděli, je vhodné podložit si vyčesávaný pruh bílým papírem. Pamatujte i na to, že hřeben nedokáže zachytit vše, proto každé místo kontrolujte několikrát a případně si pomozte i prsty či nehty.

A jak poznáte, že byla „léčba“ účinná? Opět důkladným prohlédnutím pokožky hlavy a vlasů. Jestliže něco pořád svědí, bude s velkou pravděpodobností potřeba kúru po cca týdnu zopakovat. Může se totiž stát, že nějakou hnidu přehlédnete a z té se poté vyklube další dospělá veš, která následně zase naklade vajíčka. Jestliže objevíte hnidy ve vzdálenosti cca 1 cm od hlavy, pak jsou ve vlasech pořád ještě živé vši.

Nezapomeňte, že i další 3–4 týdny je nutné být obezřetný a hlavu pravidelně kontrolovat. Taktéž pořádně vydezinfikujte hřebeny a další pomůcky. Zaměřte se i na ložní prádlo a oblečení používané v době, kdy jste se s vešmi potýkali.

Babské rady – jak na vši

Na závěr ještě uvádíme pár tzv. babských rad, které můžete vyzkoušet v případě, že nedůvěřujete chemii a raději se vydáváte „alternativnějšími“ cestami.

  • Ocet – vmasírujte do vlasů ocet a poté udělejte zábal z igelitu + ručníku na cca 30 minut.
  • Olej + lihový roztok Francovka – smíchejte stolní olej a Francovku v poměru 3:1, poté vlasy vytvořenou směsí pořádně promastěte a zabalte je do igelitu. Nechte působit alespoň 60 minut a poté umyjte šamponem.
  • Slivovice – některá tradiční doporučení uvádějí také slivovici, kterou si umyjete hlavu a vlasy. Poté udělejte zábal z igelitu a ručníku a nechte působit alespoň 3 hodiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno