Koxartróza kyčelního kloubu

Koxartróza je chronické degenerativní onemocnění, které postihuje kyčelní klouby. Dochází při něm k poškození kloubní chrupavky nebo kosti, což vede nejen k velkým bolestem, ale také k omezení funkčnosti kyčle. Objevuje se u stále více lidí a není pouze záležitostí starších jedinců, jak by se na první pohled mohlo zdát. Výjimkou nejsou ani pacienti ve věku okolo 30 let.

Bolest při koxartróze

Bolest se vyskytuje v oblasti třísla a někdy vystřeluje směrem ke kříži nebo po zevní straně stehna do kolene. V prvotních fázích nemocný zaznamená občasné pobolívání na začátku chůze, které po chvilce zmizí. Později se s bolestí potýká při pohybu i v klidu.

Primární a sekundární koxartróza

Podle příčin vzniku se koxartróza dělí na primární a sekundární. U primární je příčina vzniku neznámá, pravděpodobně se jedná o genetiku. U sekundární se artróza rozvíjí na podkladě jiné nemoci nebo jako výsledek nevhodného životního stylu a návyků.

Příčiny koxartrózy

Opotřebení chrupavek a rozvoj artrózy v jakémkoliv kloubu na těle urychluje především nadměrné zatížení. Jaké jsou tedy rizikové faktory?

  • Nadváha a obezita
  • Nedostatečný pohyb
  • Nevhodná obuv
  • Přetěžování, zejména jednostranné (typicky při sportu nebo vykonávání stejného pracovního úkonu každý den)
  • Špatné držení těla
  • Nesprávné postavení kloubních ploch v důsledku genetických vad
  • Důsledek zranění pohybového aparátu
  • Úrazy a záněty
  • Nemoci látkové výměny (například diabetes nebo dna)

Příznaky a rozvoj koxartrózy

Hlavním příznakem nemoci je bolest. Ta se s rozvojem nemoci samozřejmě stupňuje. Nejprve se objevuje spíše po zátěži nebo na začátku pohybu. V pokročilém stádiu narůstá intenzita bolesti i četnost jejího výskytu, až je přítomna v podstatě při každém kroku. V nejtěžší fázi bolí kyčelní kloub i v klidu. Postupně se také omezuje pohyb v kyčli.

Léčba koxartrózy

Způsob léčení koxartrózy se odvíjí od toho, jak závažná je a co stálo za jejím vznikem. U obézních jedinců se proto doporučuje snížit váhu a zapojit do života vhodný pohyb. Pokud artrózu spustila nějaká pohybová aktivita, pak je nutné ji změnit. To samé platí i u přetěžování. Základem léčby je tedy úprava režimu a návyků. Může být doplněna i o rehabilitace s cílem zachovat žádoucí rozsah pohybu kloubu.

Proti bolestem jsou podávána analgetika, postižené oblasti je možné ošetřovat i běžně dostupnými přípravky, jako jsou gely a masti. Lékaři mohou zvolit také obstřik kloubu kortikoidy. Pacienti mohou využívat i nejrůznější ortopedické pomůcky (bandáže, berle), které přinesou úlevu od bolesti při chůzi.

V pozdějších stádiích se závažnými a nevratnými změnami na kloubu je nejúčinnější metodou jeho náhrada totální endoprotézou. K moderním metodám poslední doby patří léčba rázovou vlnou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno