Břišní kýla je jednou z nejčastěji operovaných nemocí. Projevuje se jako bulka v podkoží, někdy i bolestivá, kterou lze zpočátku zatlačovat zpět do těla. Později může dojít k jejímu zvětšení a zviditelnění. Kýla pak může překážet při pohybu a představuje i určitý estetický problém.
Co je břišní kýla
Dutina břišní je vystlána membránou, která se nazývá pobřišnice a obaluje velkou část orgánů v těchto místech. Jestliže dojde k vychlípení této pobřišnice přes narušenou nebo oslabenou břišní stěnu, znamená to vznik břišní kýly. Ta se skládá z branky, vaku a obsahu.
- Kýlní branka – kanálek, kterým prostupují orgány do kýlního vaku
- Kýlní vak – ohraničený pobřišnicí
- Obsah kýly – obsahem jsou pohyblivé orgány z břišní dutiny (typicky střevo), mohou srůstat se stěnou kýlního vaku
Vrozená nebo získaná kýla
Kýlu je možné rozlišit nejen podle lokalizace (kromě břišní existuje také tříselná, stehenní, brániční, pupeční, vnitřní a kýla v jizvě), ale také podle toho, zda se jedná o vrozenou kýlu nebo k jejímu vzniku došlo až v průběhu života.
- Vrozená kýla – typicky se objevuje už u plodu, především z důvodu nedonošenosti
- Získaná kýla – typicky jako důsledek velké námahy, kašle, obezity, zvedání těžkých předmětů ze země atd., u některých osob vzniká jen z důvodů slabé břišní stěny
Příznaky břišní kýly
Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, kýla se projevuje jako vakovitý útvar, který lze nahmatat v podkoží. Většinou se nachází ve střední čáře břicha. Může se dočasně zvětšovat a zvýrazňovat při zakašlání, protože se v tu chvíli zvýší nitrobřišní tlak. Nekomplikovaná kýla na dotyk nebolí.
Komplikace břišní kýly
Obávanou komplikací je uskřinutí kýly, kdy se obsah kýlního vaku zaškrtí v kýlní brance. Protože obsahem je obvykle střevo, pak vlivem uskřinutí dochází k střevní neprůchodnosti a hrozí prasknutí střeva. V důsledku toho břicho velmi bolí, může se objevit i zvracení. Vždy jde o vážný stav, který vyžaduje okamžitý zásah lékaře, jinak může skončit až smrtí.
Léčba břišní kýly
Léčba kýly probíhá pouze chirurgicky. Během operace (tzv. hernioplastika) v celkové anestezii se zpřístupní kýlní vak a chirurg ho vrátí zpět do břišní dutiny. Při zákroku se také řeší možnost opětovného vzniku kýly. Často se proto některé anatomické struktury sešijí nebo se na určitá místa vloží speciální síťka, aby nemohlo dojít k opakovanému výhřezu kýly.