Nejvyšší hory světa

Horská turistika je v českém prostředí velmi populární. Ačkoliv máme krásné hory, co do výšky se se světovými velikány nemůžeme vůbec srovnávat. Přinášíme vám zajímavé informace o 5 nejvyšších horách na naší planete.

Mount Everest

Již na základní škole jsme se dozvěděli, že největší horou světa je Mount Everest. Pyšní se nadmořskou výškou 8848 m. n. m. a je výzvou a snem celé řady profesionálních horolezců. Hora leží v asijské pohoří Himaláje a nachází se na hranici mezi Nepálem a Tibetem. Ačkoliv ji známe pod označením Mont Everest, lidé z Nepálu jí neřeknou jinak než Ságarmatha, což v překladu znamená Nebeská tvář. Tibeťané jí zase říkají Čumulangma. Mount Everest má opravdu dlouhou historii pokusů o zdolání, dlouho se to nikomu nepodařilo. Na vrcholu poprvé stanuli v roce 1953 Edmund Hillary z Nového Zélandu a nepálský šerpa Norgay. Dřívějším expedicím (např. britské) se to nepodařilo, ačkoliv se dostali velmi vysoko. Prvními Čechoslováky, kteří horu zdolali, byli v roce 1984 Zoltán Demján a Jozef Psotka, který při sestupu zahynul. Mount Everest si při pokusech o zdolání vyžádala celou řadu tragických událostí, do roku 2010 od prvního výstupu zemřelo na hoře přes 200 horolezců.

K2

Druhou největší horou světa je K2, známá také pod anglickým názvem Mount Godwin-Austen. Nachází se na asijském pohoří Karákóram a je nejvyšší horou Pákistánu. Vrchol hory se nachází v nadmořské výšce 8611 m. n. m. Ze všech 14 osmitisícovek, které se na naší planetě nachází, se právě K2 nechvalně pyšní největším počtem nezdařených pokusů o výstup. Je sice nižší než Mount Everest, za to je strmější a výstup je náročnější. V roce 1954 byl uskutečněn první úspěšný výstup, další úspěšný pokus byl až v roce 1977. V současné době vede na vrchol hory 10 tras, pro svou obtížnost však naprostá většina nebyla znovu opakovaná.

Kančendženga

Mount Everest a K2 jsou rozhodně nejznámějšími horami světa. Nesmíme však zapomínat ani na další osmitisícovky naší planety. Třetí nejvyšší horou světa je Kančendženga, kterou také naleznete v pohořích Himalájí. Až do poloviny 19. století panovalo přesvědčení, že právě Kančendženga je nejvyšší horou světa, pozdější měření to však vyvrátily. Hlavní vrchol se nachází ve výšce 8586 m. n. m. První pokus o zdolání proběhl v roce 1905, skončil však nezdarem a tragickým koncem horolezců. Vrchol byl poprvé zdolán v roce 1955 britskou expedicí.

Lhoce a Makalu

Zmiňme však i čtvrtou a pátou nejvyšší horu světa. Jsou to Lhoce a Makalu a obě se nachází v pohořích Himalájí. Vrchol Lhoce leží v nadmořské výšce 8516 metrů a Makalu 8458 metrů.

Uvedli jsme si 5 nejvyšších hor světa. Měření jsou v dnešní době vcelku přesná, a tak se nepředpokládá, že by byla v budoucnu zjištěna vyšší hora. Na světě existuje ale celkem 14 hor, které přesahují výšku 8000 metrů a jsou v zájmu mnohých horolezců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno