Až půjdete příště do lesa a budete míjet dub, nepřehlížejte ho. Dubová kůra má řadu léčivých účinků a používá se nejen při léčbě hemeroidů. Zakoupit ji můžete i v lékárnách.
Dub uctívaly staré národy již ve starověku. A měly k tomu řadu důvodů. Nejenže dub poskytuje vysoce kvalitní dřevo, ale také kůru, kterou používaly při léčení. Inspirovat se u nich můžeme i dnes. Léčivé účinky dubové kůry jsou zejména antibakteriální a adstringentní (svíravé).
Předkům proto sloužila především při zastavování krvácení, a to vnitřního i vnějšího. V současné době nachází dubová kůra uplatnění hlavně při léčbě hemeroidů (koupele) nebo žaludečních potíží, průjmech a zánětech ledvin.
Co léčí dubová kůra?
- Ulevuje od bolesti při hemeroidech
- Zastavuje krvácení
- Má protizánětlivé účinky
- Léčí plísňové infekce
- Pomáhá při žaludečních potížích
- Zmírňuje bércové vředy
- Pomáhá při akné
- Léčí mokvavé ekzémy
- Pomáhá při infekcích ústní dutiny
Léčivé látky v dubové kůře
Dubová kůra obsahuje celou řadu léčivých látek. Jde zejména o třísloviny, pryskyřici a hořčiny. Preparáty z dubové kůry můžete běžně zakoupit ve vaší lékárně. Obecně se rozlišují léčiva určena k zevnímu a vnitřnímu užití. Proti hemeroidům se používá například gel z dubové kůry.
Odvar (čaj) z dubové kůry
Odvar z dubové kůry můžete užívat vnitřně i zevně. Protože odvary z dubové kůry barví, použijte pro přípravu raději starší nádobí. Popíjení čaje z dubové kůry vám pomůže při žaludečních potížích, otravách z jídla nebo při problémech s ledvinami.
- Při přípravě čaje z dubové kůry dejte do kastrůlku asi jednu lžičku drcené dubové kůry, přidejte 2 dcl vody, přiveďte k varu, vařte asi 10 minut a pak sceďte. Popíjejte dvakrát denně.
- Koupel z dubové kůry vám zase pomůže při hemeroidech nebo kožních potížích. Dvě polévkové lžíce zalijte 2 litry studené vody, přiveďte k varu, povařte asi deset minut. Sceďte a přidejte do koupele.
Dubová kůra je lék na opravdu spoustu věcí, jak při hemeroidech tak po poranění při porodu. Výplachy ran a mám ji i jako intimní mycí gel.