O listerii jste už nepochybně slyšeli například ve zprávách v souvislosti s informacemi o nakažených jedincích. Jedná se o choulostivé téma, protože je většinou spojováno s nákazou skrz potraviny. Dnes si povíme, co to vlastně listerie je, kde se nejčastěji vyskytuje a pro koho může být nebezpečná. Nezapomene ani na léčbu.
Je panika na místě?
Listerie jsou vlastně bakterie, které nám lidem dokáží pořádně zavařit. Rod listerie pod sebou skrývá celkem šest druhů, z toho jsou jen dva nebezpečné pro zvířata a jen jeden pro zvířata i lidi zároveň. Často se stává, že jsou zvířata přenašeči, aniž by byla nemocná. Přenašeči bez příznaků se však objevují i mezi lidmi.
Listerie se vyskytuje v půdě, vodě a výkalech některých zvířat. My lidé se proto můžeme nakazit z vody, od našich zvířecích přátel a to především skrz nakažené kravské mléko a konečně z potravin pěstovaných na poli. Některá pole jsou stále hnojená zvířecím trusem a pokud je nakažený, přejde listerie i do plodin. Přežívají přibližně od – 2 do + 45 stupňů Celsia.
Rádi bychom zdůraznili, že v České republice a obecně v celé Evropské unii panují velice přísná pravidla na pěstování a zpracování potravin. Riziko nákazy je tak minimální. Přesto by se nejvíce ohrožené skupiny měly mít na pozoru a dodržovat základní pravidla hygieny a nakupování.
Nejčastější příznaky
Ten, kdo se nakazí listerií, si většinou užije pár nepříjemných dní. Mezi příznaky totiž patří horečka, bolesti svalů, silné průjmy i nechutenství. Někdy jsou příznaky slabé nebo žádné, jindy může nemoc až ohrozit pacientův život. V krajních případech dochází k otupujícím bolestem hlavy, stavům zmatenosti a nepříjemným křečím.
Většina lidí si nákazu listerií splete s chřipkou nebo střevní virózou. Jindy se pacienti neobejdou bez dávky antibiotik a pár týdnům na lůžku.
Kde všude může číhat a koho nejvíce ohrožuje?
Připravili jsme pro vás seznam potravin, které mohou být při nedodržení hygienických podmínek nakažené listerií. U nich si dávejte při nákupu zvláště velký pozor na jejich původ, vzhled a způsob skladování.
· syrové maso
· syrová i mražená zelenina
· sýry z nepasterizovaného mléka
· tepelně nezpracované masné výrobky (syrové klobásy atd.)
· paštiky, jelita a samozřejmě také rybí maso a výrobky z něj
Zdravého člověka jakéhokoliv věku, který má dobré zažívání, listerie příliš neohrozí. Hůře na tom jsou lidé s oslabenou imunitou – HIV, chemoterapie, autoimunitní onemocnění…
Velké nebezpečí pak číhá na těhotné matky. Listerie totiž ohrožuje i nenarozené dítě, které nemusí nákazu v břiše matky přežít. V těhotenství si tedy dávejte speciálně záležet při výběru surovin a dokonalém tepelném zpracování jídla.