Chronická prostatitida (jinak také syndrom chronických pánevních bolestí) je nepříjemné onemocnění, se kterým se potýká zhruba 10 % mužů, nejčastěji v mladém a středním věku. Projevy mohou být různého charakteru, obecně se jedná o bolesti v oblasti malé pánve a podbřišku, které se povětšinou promítají i do jiných částí těla, čímž může být nemoc nesprávně zaměňována za jiný druh.
Vznik a rozvoj chronické prostatitidy
Prostatitida je tedy zánět prostaty, v případě chronického typu dlouhodobý nebo se opakující. Zpočátku se tedy objevuje v akutní podobě, ze které při neléčení může přejít právě do chronické. Výjimkou ovšem není ani přímý rozvoj chronického typu, který vždy představuje mnohem závažnější komplikaci.
Zánět způsobují bakterie – v moči nebo v močové trubici (do trubice se mohou dostat při pohlavním styku). Onemocnění může vzniknout i jako důsledek snížené obranyschopnosti těla či při prochladnutí. I když je bakteriální forma nejčastější, existuje toto onemocnění i jako nebakteriální. Zřídka tak mohou být příčinou také virové nebo plísňové infekce.
Příznaky chronické prostatitidy
- zvýšená teplota až horečka okolo 38 °C
- celková slabost, únava
- potíže při močení
- neobvykle časté močení, nebo nutkání na močení
- bolest, pálení při močení
- bolesti, tlak a napětí v oblasti podbřišku a malé pánve
- bolesti genitálu
- přítomnost krvi v moči
- bolesti zad okolo bederní páteře
- zřídka také výtok z močové trubice
- poruchy erekce
- bolest v tříslech při stolici
Léčba prostatitidy
Podle původce zánětu se volí i vhodná léčba – medikamentózní. Standardně se nasazují antibiotika až na 30 dnů, případně jsou doplněná o léky na potlačení bolestí, pro podporu správného vyprazdňování a k léčbě erektilních dysfunkcí. Pokud se jedná o rizikové stádium nemoci, kdy se bakterie dostaly do krevního řečiště, mohou být antibiotika podávána nitrožilně zhruba po dobu 10 dní.
Jestliže se původce nepodaří zjistit (u plísňové či virové prostatitidy), léčba se komplikuje a dovoluje soustředit se spíše na zmírnění obtíží. Doporučují se také různá režimová opatření, jako je klid na lůžku, speciální koupele, masáže prostaty apod.
Nutno také podotknout, že chronické formy prostatitidy často vyžadují velmi komplexní přístup vzhledem k širokému spektru obtíží. Na terapii se tak kromě urologa může podílet i internista, fyzioterapeut, sexuolog a další odborníci.
- pravidelný a dostatečný příjem tekutin
- dodržovat zásady bezpečného sexu
- nezadržovat zbytečně moč
- vyvarovat se dlouhým jízdám na kole či na koni
- nesedávat na studených místech
- dodržovat zásady zdravého stravování a nejíst příliš kořeněná a ostrá jídla
- nepít alkohol a příliš močopudné nápoje
- střídat polohy při sezení
- vyvarovat se přílišnému zahřívání rozkroku (např. v sauně či soláriu, na vyhřívaných sedadlech v autě apod.)
Před 2 tydny měl jsem kontrolni vizitu u Urologa,kde lečim už roky chronickou Prostatitidu. Dnes přečetl jsem na internetu, že existuji na to skutečne kapky. Proč mi o tom doktor nic neřekl?