Kostižer neboli plazmocytom

Již podle názvu „kostižer“ je člověku jasné, že má co dočinění s nemocí napadající kosti. Kostižer má ještě dva odborné názvy a to plazmocytom a mnohočetný myelom. Jedná se o nádorové, relativně vzácné onemocnění. My se dnes podíváme na základní informace o nemoci samotné, její hlavní příznaky a samozřejmě léčbu.

Proč je kostižer tak nebezpečný?

Jakýkoliv druh rakoviny (existence zhoubného nádoru v těle) znamená pro lidské tělo velkou zátěž a může Rentgen kostí nohou skončit brzkou smrtí. Kostižer nebo chcete-li plazmocytom není výjimkou. Řadíme ho mezi druhé nejčastější krevní nádorové onemocnění. Nemoc je způsobena růstem počtu plazmatických buněk a především jejich akumulací v kostní dřeni.

Pro upřesnění – plazmatické buňky zajišťují v těle produkci protilátek. Tyto narušené buňky vytvářejí v kostní dřeny ložiska, která odborně nazýváme osteolytická. Právě ta jsou zodpovědná za likvidaci kostního materiálu. Proto také název kostižer.

Právě úbytek kostní tkáně má za následek jeden z nepříjemných příznaků plazmocytomu. Máme na mysli lámání kostí. Lidé postižení kostižerem si mohou kost zlomit i při té nejobyčejnější činnosti jako je řazení rychlosti v autě, opření se o ruku nebo poskočení.

Nejčastější příznaky kostižeru

Ze začátku na sobě nemusíte pociťovat téměř žádné příznaky. To je také důvod, proč se na nemoc přichází až v pozdních stádiích, čímž se značně zkracuje délka života pacientů. Často má lékař podezření na naprosto jinou diagnózu – klasické vyšetření v ordinaci samozřejmě kostižer neodhalí. Lékař vás pošle na krevní testy a teprve ty ho nasměrují správným směrem.

Podívejte se na seznam hlavních symptomů plazmocytomu:

·         Únava a pocity slabosti

·         Časté infekce a záněty v těle

·         Bolesti kostí

·         Osteoporóza

·         Snadné krvácení, časté krvácení z nosu a Anémie

·         Spontánní zlomeniny – zmiňovaná zlomenina bez příčiny

·         Nechutenství a váhový úbytek bez přičinění

·         Vysoká hladina vápníku v krvi

·         Problémy s ledvinami

I zde tedy platí, že pravidelné návštěvy u obvodního lékaře, kdy se provádí krevní rozbor, vám mohou zachránit život. Lidé, kteří neustále něco přecházejí, neposlouchají signály vlastního těla a odsouvají zdraví až na poslední místo v žebříčku hodnot, si koledují o velký zdravotní problém.

Jak se plazmocytom léčí?

Hned na začátek vám musíme sdělit špatnou zprávu. Lékaři nedokážou kostižer vyléčit úplně – nemoc je klasifikovaná jako nevyléčitelná. Je to sice lepší, než to bylo např. před 50 lety, ale stále to není ideální.

Samotná léčba směřuje k usměrnění nemoci, jejímu pozastavení a získání co nejvíce kvalitních let života pro nemocného navíc. Jak toho lékaři dosahují?

Pomocí cytostatické léčby (monoterapií nebo kombinovaně s chemoterapií). Takto se nejvíce léčí pacienti nad 65 let (nemoc postihuje stejně muže i ženy) s nově objeveným onemocněním. V tomto věku se léčba zakončuje vysokými dávkami chemoterapie a transplantací vlastních zdravých krvetvorných buněk, které pacientovi před začátkem chemoterapie odeberou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno