Překyselený žaludek je jednou z nejčastějších obtíží spojovaných právě s tímto orgánem nebo trávicí soustavou jako celkem. Zpravidla se projevuje nevolností, pálením žáhy, pocity těžkosti, palčivou bolestí, případně i zvracením. Jaké jsou příčiny takového stavu a v čem spočívá léčba?
Příčiny a projevy překyseleného žaludku
Obecně je základem pro rozvoj potíží spojených s trávicím traktem především nevhodný životní styl. Nejedná se však pouze o špatné či nadměrné stravování, ale také o nedostatek spánku, příliš mnoho stresu a starostí, málo pohybu na čerstvém vzduchu, užívání alkoholu a kouření. Všechny tyto negativní návyky se mohou do kvality života promítnout právě v podobě problémů s žaludkem. Dojde-li k jeho překyselení, může se jednat o dočasný stav, který po pár hodinách odezní, nebo o chronickou obtíž vracející se opakovaně po požití jakéhokoliv jídla. V obou případech je nutné příznaky nepodcenit.
Z fyziologického hlediska jde o to, že se v žaludku vyskytne příliš mnoho žaludečních šťáv, které se primárně tvoří při trávení. Nemusí se jednat pouze o žaludek samotný, ale i například i o jícen, kam se mohou žaludeční šťávy vracet z důvodů refluxu. Proto je jedním z nejhlavnějších projevů překyselení pálení žáhy (pyróza). Jestliže se žaludeční šťávy vyskytují v jícnu příliš často, může to vést až k rozvoji zánětu sliznice, který následně způsobuje ostrou a pálivou bolest na hrudi.
Hlavní dráždivé faktory a obvyklé spouštěče:
- velké množství jídla – přejezení
- příjem příliš tučné, smažené, sladké či kyselé stravy
- nadměrný příjem nápojů s obsahem kofeinu
- alkohol a nikotin
- sycené nápoje
Léčba překyseleného žaludku
Chcete-li se zbavit nepříjemného stavu, kdy dojde k překyselení, je třeba se vyvarovat spouštěčům, zamyslet se nad celkovou životosprávou a vést ji správným směrem. Na trhu jsou k dostání také nejrůznější přípravky v podobě tobolek (na bázi hořčíku), které podráždění mírní. Vždy je však mnohem efektivnější variantou překyselení předcházet. Pokud ani po patřičných úpravách ke zmírnění nedojde, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Překyselení totiž může vést až k rozvoji závažných chorob – například žaludečním vředům.
Babské rady na překyselený žaludek
Při akutním záchvatu může úlevu přinést:
- sklenice studeného mléka nebo kysané smetany
- miska kysaného zelí
- šťáva ze syrových brambor
- kus celeru nebo mrkve
- lžička jedlé sody rozpuštěná ve sklenici vody
- šťáva z aloe vera
- anýzový nebo fenyklový čaj
Zásadité (alkalizující) potraviny
V neposlední řadě je vhodné do jídelníčku z dlouhodobého hlediska zařadit potraviny, které pomůžou udržet žaludeční kyseliny v normě a přispějí k celkovému zdraví. Uvádíme základní přehled:
- cuketa
- salátová okurka
- česnek
- rajče
- špenát
- hlávkový salát
- cibule
- mrkev
- banány
- hrušky
- citron
- grep
- kysané výrobky (kefíry, podmáslí apod.)
- celozrnné výrobky
- luštěniny
- mandle, kešu
- zelený čaj