Už se vám někdy stalo, že jste se probudili a vyděsila vás prasklá žilka někde na těle? Nemusíte se hned obávat, nejste v tom sami. Prasklé žilky jsou poměrně běžným úkazem. Vždyť i taková modřina je vlastně změť popraskaných kapilár (drobných žilek). Pod kůži vyteče krev, která postupným rozkladem mění barvu až nakonec zmizí úplně. Pro jistotu si však přečtěte následující článek. Za častým praskáním žilek se totiž může skrývat i vážnější zdravotní problém.
Kde a jak se objevují?
Žilky mohou být rozšířené, což je většinou problém především kosmetický. Objevují se na obličeji (kolem nosu, na tvářích), ale i na nohách nebo třeba v dekoltu. Nejsou nijak nebezpečné, trpí na ně lidé se slabou a citlivou kůží.
Prasklá žilka, např. právě na prstech dolních končetin, se může objevit z různých důvodů. Žilka praskne, vypustí krev do okolních tkání a vytvoří klasickou modřinu. Většinou se však vstřebává rychleji než modřina způsobená nárazem. Žilky praskají bez vnějšího přičinění a v drtivé většině případů i bez známek bolesti.
Proč zrovna na prstech u nohou? Nohy nás celý život nosí a jsou nejvíce zatěžovány gravitační silou Země. Pokud se k tělu nesprávně chováme, můžeme se dočkat i odpovědi v podobě prasklé žilky na palci.
Nejčastější příčiny křehkých a rozšířených žilek
Většinou se na jejich vzniku podílí více faktorů najednou. Prvním problémem je nadváha a obezita. Nadměrná tělesná hmotnost zatěžuje organismus obecně. Ve vztahu k dolním končetinám to však platí dvojnásob.
S každým dalším kilogramem se zvyšuje tlak, který je na ně vyvíjen. Žilka to pak nemusí vydržet a prostě praskne. Dalším nebezpečným faktorem je nezdravý životní styl. Zvláště požívání alkoholu (zvyšuje tlak) a kouření cigaret žilním stěnám škodí.
Pasivní lidé si také často stěžují na problémy se žílami. Jakmile se tělo nepoužívá, začne se postupně porouchávat. Z pasivity vzniká obezita a z obezity další kupa zdravotních potíží.
Jako častou příčinu lze uvést i vedlejší účinky některých léků (například těch proti alergiím). Vždy si pečlivě projděte příbalový letáček a případně poproste svého lékaře o změnu daného léku za šetrnější.
Nesmíme zapomenout ani na hormonální problémy (většinou u žen) a nedostatek určitých látek v těle (např. rutinu, který je zodpovědný za sílu a elasticitu žilních stěn).
Léčba těchto potíží
Při léčbě se začíná samozřejmě příčinou. U hormonálních problémů se předepisuje např. jiná antikoncepce. Při obezitě lékař doporučí postupný hubnoucí režim založený na zdravé stravě a dostatku pohybu. Samozřejmě je důležité dostatečně pít (ideálně čistou vodu) a vyhýbat se alkoholu a cigaretám.
Při nedostatku rutinu je možné užívat přímo doplněk stravy Rutin nebo lék Ascorutin, který lékaři běžně předepisují. Rutin najdete ale i v některých potravinách – např. v pohance. Ani zvýšené dávky vitaminu C nebudou na škodu. Preventivně se vyhýbejte dlouhému stání a nedávejte si nohu přes nohu.