Rakovina plic je v dnešní době velkým strašákem nejen pro všechny kuřáky, ale i nekuřáky. V pokročilém stádiu nemoc metastazuje a stav pacienta se rapidně zhoršuje. Více informací najdete v článku.
Rakovina plic a metastáze
Rizikové faktory
- kouření cigaret a čehokoli, co souvisí s přijímáním karcinomu do plic
- u pasivních kuřáků vše zhoršuje pobyt v zakouřeném prostředí
- rizikové zaměstnání – barmani, číšnici, servírky
- silně znečištěné oblasti, kde je vysoká koncentrace uranu, azbestu
- genetika
V pozdějším stádiu zhoubný nádor metastazuje, zakládá další ložiska nádorů, které se dál z plic rozšiřují do celého těla, nejčastěji do kostí, jater, ledvin, nadledvin, mozku. Takový stav je opravdu hodně vážný a zhoršuje se, jelikož rakovina je jako houba a ráda roste v těle. Malé mikrometastázy, dokáže potlačit chemoterapie, po odstranění hlavního nádoru, pak je naděje na zlepšení zdravotního stavu pacienta, záleží však na závažnosti.
Příznaky, projevy
V prvním stádiu rakoviny může jít o chrapot, nechuť k jídlu, teplotu, únavu a jiné projevy. Rakovina plic vyvolává v pokročilém stádiu dušnost, kašel, vykašlávání krve, teplotu a jiné projevy jako je hubnutí, ztráta imunity. Podle toho kde dále metastazuje, se projevuje bolest hlavy, bolesti v bedrech, zvracení, kosti se snadněji lámou.
Kde se všude mohou objevit metastáze putující z plic?
- v játrech – nejdříve bez projevu, až po delší době přichází tupá bolest pod žebry, játra je na dotek tuhá a větší než normálně.
- v kosti – jsou velice bolestivé, nebezpečné, již jsem o nich podrobně psala v článku Metastáze v kostech, pokud se uchytí nabourávají kost a oslabuji ji, pak se šíří dál do těla, pomáhá ozařování, chirurgický zákrok, kdy se postižená kost musí vysekat a nahradit třeba titánovým implantátem, léčba je náročná
- v mozku – pacient trpí bolesti hlavy, je mu špatně, zvrací, přichází pocity jako malátnost, špatné vidění, poruchy vědomí
- v ledvinách – velké bolesti v bederní oblasti
Vyšetření a léčba
Lékař udělá vyšetření uzlin, poslechne plíce, pošle pacienta na rentgen, popřípadě cétečko. Na lékařskou prohlídku by měl jít každý kuřák po padesátce. Léčba závisí na typu nádoru a stádiu, nejkomplikovanější stav je pokud rakovina metastazuje a vznikají malobuněčné nádory, které rychle rostou a putují do celého těla.
Jednou z metod léčení je chemoterapie
– bohužel má vedlejší účinky, často se kombinuje s radioterapii, kdy dochází k ozařování nemocné části proudem paprsků. Také mozek se preventivně ozařuje, protože je náchylný na metastáze. Nemocný hodně trpí, má bolesti, vypadnou mu vlasy, cítí slabost, závratě, zvrací, ozařování vyčerpává, ale není jiná možnost.
Pokud se jedná o nemalobuněčný nádor, provádí se chirurgický zákrok, ale jen za přísných podmínek. Existují tři typy operací:
- klínová resekce (odebere se menší část plic),
- lobektomie (odebrání laloku plic),
- pneumonektomie (odebrání celé plíce)
Rada na závěr pokud nejste nemocní
Přestaňte kouřit ! Vyhýbejte se zakouřeným místům ! V případě problémů ihned vyhledejte lékaře !Rakovina a metastáze plic je závažné onemocnění, pacient by však neměl nikdy svůj boj předem vzdávat, vždy je naděje.