Zázvor si opět nachází cestu do našich domovů. Jsou mu připisovány různé účinky, mimo jiné i ty léčivé. Jak zázvor působí? Jak ho zužitkovat? + recepty
Zázvor je oddenek se spoustou legračních výběžků. Dnes na něj narazíte snad v každé zelenině. Obliba zázvoru roste společně s tím, jak mu přicházíme na chuť a ověřujeme si jeho léčebné účinky v praxi. Uvařit si z něho můžete nejen chutný čaj, ale třeba také výborné těstoviny. Skvěle se hodí také k nakládání masa.
Zázvor má charakteristickou a nezaměnitelnou chuť, která nemusí vyhovovat každému. Je štiplavý a ostrý. Funkční látkou je v zázvoru gingerol, který je zodpovědný nejen za specifické aroma, ale také jsou mu připisovány léčivé účinky, které se využívají v lidovém léčitelství.
Léčivé účinky zázvoru
Zázvoru je připisována řada léčivých účinků. Prospěšný nám může být především v těchto případech:
- Při nachlazení (rýma, bolest v krku, chřipka)
- Nevolnosti (zázvor má uklidňující účinky na žaludek, pomáhá při cestovní nevolnosti i v těhotenství)
- Migréně (je ověřeno, že zázvor pomáhá od třeštění hlavy)
- Pálení žáhy a nadýmání (po jídle si uvařte čaj z čerstvého zázvoru – zázvor totiž stimuluje tvorbu trávicích šťáv a usnadňuje tak proces trávení)
- Prevence některých druhů rakovin
Zázvor údajně funguje i jako prevence civilizačních chorob. Některé vědecké studie se dokonce zabývají pozitivními účinky zázvoru při nevolnostech po chemoterapii.
Recepty se zázvorem
Zázvor si pravděpodobně nenakrájíte jen tak. Co tedy s ním? Je to více než jednoduché. Jedním z oblíbených receptů je zázvorový čaj, který začaly nabízet i kavárny. Jeho příprava je velice snadná. Kousek zázvoru (asi tak cm na cm) pokrájejte nebo nastrouhejte, vložte do hrnečku a zalijte vařící vodou. Dochuťte medem a citrónem.
Výborné jsou také těstoviny se zázvorem a česnekem. Stačí kousky zázvoru a česneku orestovat na oleji, přidat pikantní klobásku (ideálně chorizo), smíchat s uvařenými těstovinami, posypat parmezánem a oběd je hotový.
Nastrouhaný čerstvý zázvor je také výborný pro marinování masa. Smíchejte ho s trochou oleje, potřete jím kousek pěkného hovězího masa, nechte přes noc uležet a upečte. Podávejte například se šťouchaným brambory a salátem.
Pozor na nežádoucí účinky zázvoru
S jako každým lékem, také se zázvorem zacházejte opatrně. Denní dávka by neměla u dospělého a zdravého přesáhnout 4 gramy. V těhotenství si dávky snižte asi na polovinu. Děti do dvou let by neměly zázvor konzumovat vůbec a u starších dětí snižte dávky asi na 1 – 2 gramy (dle hmotnosti dítěte).
Co vám v případě přehnané konzumace zázvoru hrozí? Například nevolnosti nebo průjem, v některých případech také poruchy srdeční činnosti. Pokud patříte mezi diabetiky, tak se zázvoru raději rovnou vyhněte. Zázvor si také nesedne s některými léky.