Omezení hybnosti člověka patří k největším strašákům. Navíc pokud je doprovázeno bolestí. Proto se vyplatí nepodceňovat příznaky těla, které můžou naznačovat například Bechtěrevovu nemoc.
Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění kloubů. V kloubech dochází k náhradě měkkých tkání, jako jsou chrupavky a vazivo, za tvrdou tkáň, tedy kostní. Klouby v podstatě začínají „zatuhávat“. Bechtěrevova choroba je bolestivá a nejvíce postihuje páteř člověka. K jejímu rozvoji obvykle dochází mezi patnáctým až čtyřicátým rokem věku. Častěji nemoc postihuje muže a pokud postihne ženu, může nemoc probíhat s menší bolestivostí. Příčina vzniku choroby není známa, ovšem u postižených se většinou vyskytuje antigen HLA-B27. Pokud měl někdo z příbuzných tuto nemoc, máte zvýšenou dispozici k jejímu propuknutí, přestože přímá dědičnost zatím nebyla prokázána.
Příznaky nemoci
- ranní a postupně také celodenní menší ohebnost páteře
- bolestivost a zatuhlost bederní části páteře
- bolest bederní páteře vystřeluje do hýždí a/nebo zadní strany stehna
- při hlubokém dýchání se objevuje bolest hrudníku
- velká a chronická únava
- u mladých lidí se primárně objevují otoky velkých kloubů, hlavně kolen
- může se objevit i plicní fibróza nebo odlučování nehtů od lůžka
- pohyb přináší úlevu
- některé z problémů trvají déle než 2-3 měsíce (ale to neznamená, že byste měli čekat takovou dobu s návštěvou lékaře!)
Léčba
Bechtěrevovu nemoc nelze zcela vyléčit. Její rozvoj ovšem současná medicína umí zpomalit. Nejdůležitější jsou přitom různá rehabilitační cvičení. Ty musí být pravidelné a podle doporučení lékařů. Nejdůležitější je zaměřit cviky na zvýšení pohyblivosti páteře, posílení zádových a břišních svalů a správné dýchání.
Proti bolesti a zánětům kloubů pomáhá také relativně nová metoda – kryoterapie. Návštěvy mrazící komory pacientům pomáhají zmírnit problémy. Podobně pomáhá rázová vlna, která rozrušuje vápenité usazeniny v měkkých tkáních. Součástí podpůrné léčby jsou i nesteroidní antirevmatika, která se podávají proti bolesti.
Nově se aplikuje biologická léčba, která působí proti látkám způsobujícím zánětlivé procesy. Výjimkou není ani podávání imunosupresiv, které potlačují imunitní reakci těla na záněty a tím zmírňují příznaky. Současně ale vzniká větší riziko jiných onemocnění, protože imunitní systém v důsledku imunosupresivní léčby nefunguje, jak má.
Dále pomáhají různé druhy masáží, zejména podvodní. Rovněž pohyb ve vodě je dobrou podpůrnou léčbou. Z alternativních metod pomáhá pravidelné cvičení jógy nebo tai-chi.
Rizika průběhu nemoci
Postižení by měli být opatrní, protože v důsledku zatuhlosti páteře a kloubů se můžou snadno poranit. Proto by se měli vyhýbat rizikovým aktivitám, kde by mohlo dojít k úrazu páteře. Nemoc se v některých případech může rozšířit do dalších orgánů, jako jsou srdce, plíce, ledviny apod.). Nutná je opatrnost při konzumaci léků, protože zatěžují trávící trakt.