Rýma jde ruku v ruce se zduřelou nosní sliznicí. Člověk celé hodiny prosmrkává, nos je oteklý a sotva se s ním můžete nadechnout. Tento stav je normální během chřipky, nachlazení a dalších podobných přechodných onemocněních. Po vyléčení by se však měl váš nos vrátit do normálu a po oteklé sliznici nebo rýmě by nemělo být ani památky. Co tedy znamená stav, když nemoc odešla a vás stále v noci budí potřeba vysmrkat se a uvolnit si nos? Na to se podíváme v dnešním článku.
Někteří lidé jsou tak moc laxní ke svému zdraví, že neřeší ani rýmu, která trvá několik měsíců. Jednoduše si zvyknou na neustálou potřebu mít při sobě papírové kapesníčky a zapomenou, že kdy dokázali strávit hodinu venku bez ustavičného popotahování a smrkání. Mnohdy však za vším tím trápením stojí pouhá alergie. Problém pak lze vyřešit běžně dostupnými léky.
Přítomnost alergie bezpečně prokážou pouze krevní testy. I bez nich ale můžete alergii vypozorovat sami. Začínají vaše problémy s rýmou a zduřelou nosní sliznicí na jaře a končí začátkem zimy? Kýcháte a smrkáte v přítomnosti zvířat? Vadí vašemu nosu prašné prostředí? Reagujete špatně na posečenou trávu, pole nebo čerstvé květiny? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, možná by bylo dobré navštívit alergologii.
Závislost na nosních kapkách
Prodělali jste nachlazení s přítomností silné rýmy, kterou jste ale „vyléčili“ pomocí nosních kapek? V případě, že jste to s podáváním kapek přehnali, mohli jste si na nich přivodit závislost. Málokdo totiž ví, že většina nosních kapek je rychle a celkem silně návyková. Nosní sliznice si zvyknou na úlevu, kterou jim aplikace kapek přináší a nedokážou bez nich nadále normálně fungovat. Nos se pak ucpává i bez přítomnosti virové nákazy nebo alergie.
V případě podezření rozhodně kapky vysaďte a snažte se ucpaný nos řešit inhalacemi a dalšími přírodními prostředky. Se svým problémem se také obraťte na obvodního lékaře.
Nebezpečné polypy na nosní sliznici
Další příčinou zduřené nosní sliznice a pocitu ucpaného nosu bývají tzv. polypy. Označují se tak výběžky, které se objevují právě na oteklé nosní sliznici, často v důsledku již zmiňované neléčené dlouhodobé rýmy.
Polypy se postupem času rozšiřují a mohou člověka připravit o schopnost dýchat nosem a dokonce i o čich samotný. Kromě rýmy se projevují také tlakem v obličeji. K jejich odstranění je nutná operace. Nedá se jim stoprocentně předcházet a někteří lidé na ně bohužel trpí více, než ostatní. Jediné, čím se proti nim můžeme bránit, je opatrnost při používání kapek do nosu a nepřehlížení chronické rýmy.