Vpáčený hrudník

Tato vrozená vada se vyskytuje u nečekaně vysokého procenta populace. Postihuje častěji chlapce než dívky (tři ku jedné) a lékaři si nejsou dodnes jisti, co ji vlastně způsobuje. Vpáčený hrudník se diagnostikuje již v dětství. Naštěstí se v drtivé většině případů nejedná o nic vážného a není nutné se předem obávat o kvalitu života vašeho dítěte. Jak vpáčený hrudník vypadá, jaké jsou jeho projevy a co nejhoršího může pacientovi přinést? To jsou otázky, na které si v dnešním článku odpovíme.

Známe příčinu?Malý chlapec s vpáčeným hrudníkem

V předchozím odstavci jsme naznačili, že lékaře nevědí, proč se některé děti rodí s vpáčeným hrudníkem a jiné ne. O jedné věci však není pochyb – vpáčený hrudník (neboli pectus extavatum) je dědičná vada. Jestliže jste vy sami majiteli stejného jevu, má pro něj vysoký předpoklad i vaše dítě.

Vpáčený hrudník se však na rozdíl od takového rozštěpu patra nebo jiných, na první pohled viditelných vad, ihned neoperuje, ale je zde snaha zvládnout vadu méně invazivními způsoby. Malé děti totiž převážně neohrožuje na životě a nebrání jim ve zdravém vývoji . Děti jsou diagnostikovány dětským lékařem a samozřejmě i ortopedem. Následuje rentgenové vyšetření, případně CT. Dále je třeba pomocí celé řady prohlídek vyloučit negativní vliv vpáčení hrudníku na okolní orgány (srdce a plíce).

Jaké jsou projevy vpáčeného hrudníku?

Vada je pojmenována přesně podle toho, jak vypadá. Pacient má deformovanou (vpáčenou) hrudní kost dovnitř těla a nápadně vystouplé žeberní oblouky. Často narazíte i na vadné držení těla a další tělesné deformace (např. skolióza páteře). Míra postižení se člověk od člověka různí. Někdy je vpáčení sotva patrné, jindy je prohlubeň v hrudníku hluboká i několik centimetrů a objevuje se i rotace hrudní kosti. V druhém případě mívají pacienti větší potíže, ale vše se dá díky moderní medicíně zvládnout.

Některým dívkám začnou růst prsní svaly nepřirozeně a celý tvar prsou pak působí nevzhledně. Takový problém se v dospělosti řeší plastickou operací. Horší je, pokud hrudní kost a žebra tlačí na plíce a srdce. Pak se o slovo hlásí ztížené dýchání, bušení srdce a občasné pocity nevolnosti nebo slabosti.

Proto lidé s vpáčeným hrudníkem nevynikají ve sportech. Jednoduše nemají dobrou fyzičku a špatně se vyrovnávají s velkou fyzickou zátěží.

Dostupná léčba

Není-li vada příliš rozsáhlá a nepůsobí výše zmíněné zdravotní potíže, předepisují lékaři rehabilitaci. Děti musí již od malička pravidelně cvičit a v pozdějším věku dostatečně posilovat hrudní svaly. Většinou je nutné napravit i vady spojné se špatným držením těla (kulatá záda, předsunutý krk…).

Někdy ovšem pouhé cvičení nestačí a je nutné se svěřit do rukou chirurgů (klasických i těch plastických). Během operace se dá hrudníku běžná podoba a pacientovi se tak značně uleví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno