Co pomáhá na nízký tlak?

Nízký krevní tlak neboli hypotenze není ve společnosti tolik obávaným příznakem, jako například tlak vysoký. I přesto nám může způsobit mnohé nepříjemnosti. Každý člověk se někdy setkal s jevem, kdy se mu po prudkém vstanutí objevily tzv. mžitky před očima. To je poměrně přirozené. Problém nastává, jakmile se k tomu přidají další příznaky a mžitky se vám začnou objevovat i když budete jen stát ve frontě u pokladny. Jak takovou situaci řešit? Na to se podíváme v dnešním článku.

Příčiny nízkého tlaku

Obecně se dá říci, že má nízký tlak dvě hlavní příčiny:

  • srdce nedostatečně pumpuje krev do cév
  • cévy jsou zanesené a neprojde jimi tolik krve, jako dřív

Někdy se však lékaři nepodaří najít jasnou příčinu. To se stává např. u mladých vysokých lidí, kteří z ničeho nic omdlejí na ulici. Pak tu jsou samozřejmě některé nemoci, se kterými je nízký tlak bohužel spjatý. Patří mezi ně cukrovka nebo Parkinsonova choroba. Stejně tak vedlejšími účinky některých léků je právě snížení tlaku.

Příznaky nízkého tlakuPlastové srdce ke kterému je přiložen stetoskop

S některými příznaky jste se sami určitě někdy setkali také. Při mírně sníženém tlaku trápí pacienta studené nohy a ruce, únava, ospalost a občasné motání hlavy. Klasika jsou již zmiňované mžitky před očima způsobené prudkým postavením. Mezi ty závažnější pak patří neustálé mžitky před očima, pocit na omdlení a omdlévání např. ve vydýchaném prostředí (fronty v obchodech, městská hromadná doprava…).

Studené nohy se dají přežít, ale na omdlévání si člověk jen těžko zvykne. I v případě nízkého tlaku je tedy nutné zajít k lékaři, který vás prohlédne a v lepším případě vyloučí poruchy srdce, zanesené tepny, cukrovku a další nemoci s tím spojované.

Prevence a domácí léčba

Pomineme-li onemocnění (cukrovka, Parkinsonova choroba …), zbývá nám nízký tlak bez příčiny. Ten je však relativně častý a tak si povíme o možnostech prevence a léčby. Lékaři doporučují pravidelný pohyb jako je běh, plavání a tak podobně. Důležitá je alespoň nějaká míra námahy. Ta vám totiž rozproudí krev, krátká procházka v parku se proto nedá počítat. Dále je třeba dostatečně pít, aby jste naředili krev, která se pak bude snáze přenášet i do té poslední žilky v těle.

V neposlední řadě se vyvarujte onomu prudkému vstávání. Ráno se na posteli nejprve pomalu posaďte, rozhýbejte si v sedě nohy a až poté se pomalu postavte. Není to žádná věda a uchrání vás to před nepříjemným ranním omdléváním. Co se týče omdlévání v autobusech, vlacích či jiných vydýchaných prostorech, tak se doporučuje posadit se. Není-li volné místo, můžete s klidem někoho poprosit, vždy se najde zdravý středoškolák, co si vesele sedí a sám nikoho nepustí. Jako rychlá pomoc (pokud si nemáte možnost sednout) se dá brát i překřížení nohou.

Mezi další malé pomocníky proti nízkému tlaku patří pití černého nebo zeleného čaje, zvýšení přísunu soli a konzumace lékořice a vitaminu C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno