Pocení rukou, dlaní

Pro lidské tělo je pocení naprosto nezbytné. Jedná se o proces vnitřní termoregulace. Pokud by se naše tělo nepotilo, tak by došlo brzy k přehřátí a následnému kolapsu organismu. Lidské tělo se nepotí pouze při výrazné fyzické aktivitě, ale i v klidových fázích, jako je spánek. Důležitou úlohou potu je také vylučování škodlivých látek. Pocení řadíme k přirozené součásti našeho života, která ovšem může přejít do stavu, kdy se stane problémem. Potní žlázy se nachází v podstatě na celém těle, tím pádem i na našich rukou a dlaních. Co tedy dělat, když nás začne obtěžovat nadměrné pocení dlaní?

Kdy je pocení problém?

V populaci se nachází průměrně do 5 % obyvatelstva, které trpí přílišným pocením, tedy tzv. hyperhidrózou. Toto pocení není vyvoláno zvýšenou fyzickou aktivitou, ani emočním vypětím. Jedná se o vrozený problém, který může mít mnoho podob a forem. Téměř se nesetkáváme s variantou nadměrného pocení ze všech potních žláz, ale pocení je koncertováno pouze do určitých oblastí, jako jsou právě zmíněné dlaně.

Pokud člověk sleduje své tělo, tak dokáže často odhalit potencionální problém velmi rychle a bez pomoci lékaře. Jedním ze symptomů, které jsou velmi výrazné, je právě pocení. Hyperhidróza se dělí na dvě kategorie. Primární nemá jasně stanovenou příčinu a s největší pravděpodobností se bude jednat o vrozenou vadu. Sekundární nebo také druhotná hyperhidróza je spojena s jinými potížemi, na které se zaměříme v dalších odstavcích.

Příčiny a možnosti léčby

Lidé trpící nadměrným pocením se se svou diagnózou často velmi problematicky srovnávají. U pocení rukou Ruce spojené do tvaru srdce na pozadí se sluncemje tento problém snad ještě výraznější. Pocení je vyvoláváno přirozeně stresem. Pokud se pacienti se svou nemocí nemohou srovnat, tak to vyvolává další stres a nastává začarovaný kruh, ze kterého je nutné vystoupit. Někdy je primární hyperhidróza nazývána emocionální hyperhidrózou. Je tedy jasné, kde je hlavní jádro nemoci.

V případě že dlouhodobě trpíte nepříjemným pocením rukou a primárně dlaní, tak je nutné sledovat spouštěcí mechanismus. Může se jednat o stres v práci, při zkouškách či řízení automobilu. V tomto případě je vhodné navštívit psychologa a vše s ním dopodrobna probrat. Existuje řada přípravků, které mohou pocení omezit, ale má-li nemoc psychický původ, tak je jejich využití spíše poslední možností. Nic nezkazíte, když si zakoupíte výrobky obsahující šalvěj. Tato bylinka má skvělé účinky a dokáže nadměrné pocení usměrnit. Doporučujeme pití nálevů nebo šalvějovou koupel.

Nezapomínejte, že pocení může být symptomem jiného neduhu. Typické je noční pocení v období menopauzy nebo u potíží se štítnou žlázou. Hodně se potí lidé trpící obezitou a cukrovkou. Lze vyjmenovat celou řadu dalších chorob, které jsou pocením doprovázeny. Zde platí pouze jedno univerzální pravidlo. Pokud uznáte, že vás zvýšená tvorba potu omezuje, tak navštivte svého lékaře.

1 komentář

  1. U nadměrného pocení vám moc nepomůže sledovat spouštěcí mechanismus, častokrát je to stres a věci s tím související, ale to by se člověk musel ostěhovat na samotu do lesa, aby všechny psychické příčiny eliminoval. Mnohem lepší je jít na to z druhé strany. Zbavit se pocení s electro antiperspirantem a pak být víc v pohodě, protože se nemusíte nervovat že se hned zapotíte 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno