Senná rýma

Senná rýma trápí hlavně z jara okolo dvaceti procent naší populace. Některé z nás více, jiné méně. Mnozí jí také říkají pylová alergie. Oba tyto názvy jsou ale dosti nepřesné, protože existuje celá řada alergenů, které nemají s pylem či senem nic společného. V dnešním článku se podíváme tomuto vlezlému zdravotnímu problému na kloub.

Co to je a jak se projevuje?

Alergie je zjednodušeně řečeno přehnaná reakce našeho imunitního systému na jinak neškodnou látku. Lékaři si nejsou zcela jistí, proč tomu tak je. Jediné co se dá s jistotou říci, že je alergie z určité části dědičná. V lidském těle (konkrétně v krvi) se vyskytuje běžně protilátka zvaná IgE. Pokud ale u nemocného tato látka přijde do styku s určitým alergenem, zpustí alergickou reakci.

Jaké jsou nečastější projevy senné rýmy? Patří mezi ně všemi známá rýma, vyrážka, bolesti, ucpaný nos, nepříjemné pocity v oku, kýchání, zarudlé spojivky a další podobné problémy. Každý alergik má průběh alergické reakce jinak závažný. Někteří s ní mohou normálně fungovat, jiní by bez léků nedošli ani před dům.

Nejčastější alergenyKrabička kapesníčku položená na béžovém gauči

Mezi nejčastější alergeny patří rostlinné pyly či čerstvě posečená tráva. Alergií na tyto sezónní jevy trpí ale jen polovina alergiků. Zbytek je mimo jiné alergický také na prach, roztoče, některé druhy potravin (klasicky ořechy, mořské plody, ovoce…), plísní a zvířecí srst. Pak už se tomu ale nedá říkat jarní alergii, protože se s těmito alergeny setkáváme po celý rok. Není ani výjimkou, že se alergie spustí až po několikátém setkání s určitou látkou. Můžete například jíst několik let bez problému jahody a z ničeho nic nám oteče celý krk.

Jaká je léčba?

Ve většině případů vám nezbyde nic jiného, než se spolehnout na léky, které vám předepíše váš lékař. Při větších problémech je zde možnost namíchání autovakcíny, která po určitou dobu zabrání tomu nejhoršímu. Nic ale není stoprocentní. Zkuste také sami zapátrat a poptat se po možnostech přírodní léčby alergie.

Prevence

Jelikož přesně nevíme, proč alergie vzniká, je otázka prevence velmi ošemetná. Pokud jste sami alergičtí na určitou věc, tak jí nedávejte ani svým dětem. Existuje totiž až 30% riziko, že tuto alergii zdědily po vás. Co také pomáhá, je posilování imunitního systému. Ještě před začátkem jara začněte sobě i svým dětem podávat přípravky s obsahem Echinacey a dalších posilujících látek. Jezte zdravou vyvářenou stravu bohatou na vlákninu a dostatek tekutin a nezapomínejte ani na pohyb.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno