Třesoucí se ruce mohou mít mnoho důvodů. Vždy se ale jedná o nepříjemný symptom, který postižené osobě značně ztěžuje život. Ruce jsou naším hlavním nástrojem, používáme je takřka ke všemu, co denně děláme. Proto je zbytečné vyčkávat. Je lepší se poradit se svým problémem u praktického lékaře. Může se jednat jen o banalitu, ale bohužel je zde také šance na závažnější onemocnění.
Otravný symptom
Třes rukou se odborně označuje jako tremor. Může být způsoben relativně běžnými věcmi, jako je reakce na velký chlad nebo silnou emotivní událost. Tremor je také často spojován se stresem, zvláště pak s tím dlouhodobým. Žijeme v hektické době, která na nás klade přehnané nároky. Není se pak čemu divit, když se naše tělo brání i těmi nejpodivnějšími způsoby.
Jestliže však netrpíte stresem či jste právě neutrpěli emoční šok, tak třes rukou obecně nevěstí nic dobrého. Lidské tělo je však velmi zvláštní a proto je zbytečné hned vidět věci černě. Někdy si ani neuvědomíte, že jste ve stresu. Někteří lidé si dokonce začnou představovat jen to nejhorší, což sebou nese další stres a výjimkou tak není ani zhoršení třesu. Nikdy zbytečně nepanikařte, ale raději jednejte.
Nemoci, které s ním mohou souviset
U starších lidí, kteří na sobě začnou tuto potíž sledovat, se bohužel jako první nabízí diagnóze Parkinsonovi choroby. Při této nemoci mají pacienti postiženy hluboké struktury v mozku. Tento třes se na rozdíl od dalších onemocnění projevuje, když je pacient v klidu a mizí při činnosti.
Dále to může mít za následek poškození mozečku následkem úrazu a z toho plynoucího krvácení do mozku. Na mozečku se však může utvořit i nádor (zhoubný i nezhoubný), který s třesem také souvisí. Jak nádor roste, tak se potíže stupňují a někdy se k nim přidávají i další.
Nesmíme opomenout ani selhání jater, otravu, abstinenčních příznaků po alkoholu nebo hypoglykémii (snížení hladiny krevného cukru).
Diagnóza
Jestliže váš lékař usoudí, že se nejedná o pouhý stres nebo jinou banalitu, dá vám žádanku k neurologovi. Ten vás podrobí potřebným vyšetřením. Často je zkoumán mozek různými zobrazovacími metodami, jako je CT a magnetická rezonance. Kromě toho se připravte také na odběr krve k provedení jaterních testů, zjištění hodnoty minerálů, ledvinových parametrů, hladiny cukru a dalších důležitých informací.
Léčba pak probíhá různě. Vždy se ale lékař snaží odstranit původce třesu. Vyoperuje nádor, nasadí léky, naordinuje klidový režim a další léčebné metody.