Milý Ježíšku, chci nový snowboard, a taky u drahou bundu, nějakou hustou helmu a vůbec, vybavení na hory. Pokud Váš „Ježíšek“ dostal takovýto dopis, a vy sami nejste příliš sportovně založení, nepanikařte. Tento průvodce Vám pomůže s nákupem tak, aby bylo spokojené jednak Vaše dítko a v rámci možností i Vaše peněženka.
Úkol první: prkno
Pokud skutečně Vaše ratolest požaduje tento dárek a ještě nikdy v životě na snowboardu nestál/a, docela doporučuji pořídit použitý snowboard (samozřejmě záleží na Vašich finančních možnostech) pokud si nejste jistí, zda bude vaše robátko mít vůbec výdrž se tomuto sporu naučit, ještě před Vánoci mu zařiďte jeden den v lyžařské škole (naprostá většina horských středisek nabízí možnost zaplatit si jednodenní kurz a snowboard a boty zapůjčí) cena závisí na tom, ve kterém středisku se rozhodnete kurz zakoupit. Dá se říci, že čím menší středisko, tím levnější to bude. Zkušební den jste zvládli? Výborně, je na čase se tedy vypravit pro snowboard. Diskuze, jestli tvrdé či měkké vázání je asi trochu zcestná. Naprostá většina začátečníků si přeje ono měkké vázání – tedy boty, které se do snowboardu obouvají nevypadají jako lyžáky,ale síš jako boty na měsíc. (Tvrdé vázání – a tedy i takovýto typ snowboardu se používá na slalom a není tak populární jako měkké)
Výběr snowboardu
Tomu bude odpovídat i výběr snowboardu. Jeho délka se doporučuje pod bradu. Platí pravidlo, že čím delší prkno, tím hůře se ovládá, proto rozhodně nedoporučuji uplatňovat pravidlo „do toho doroste“. Raději ojeté, ale správně dlouhé. Délku tedy máme, a teď značka. Samozřejmě máte možnost zajít do klasických snowboardových obchodů a za drahé peníze pořídit snowboard. Některé firmy ale také kromě prken, která nesou jejich jméno, vyrábí tzv. no name prkna, kdy neplatíte za značku a design. Kvalitní snowboardy mají dřevěné jádro, pro začátečníka toto není nezbytně nutné. Určitě se vyplatí zajít za odborníky, kteří se zeptají na jezdecké schopnosti vašeho dítka, ale také na jeho váhu, protože podle toho se potom vybírá tvrdost snowboardu. Pokud se rozhodnete pro ojetý snowboard, dejte pozor na to, aby měl v pořádku hrany, zkontrolujte, zda není nalomený, naštíplý ani nic podobného. Poškrábaný být může a i relativně poškrábaná skluznice se dá opravit.
Vázání
Někdy bude rovnou na snowboardu, jindy je třeba jej dokoupit zvlášť. Jaký druh si zvolíte, je na vás. Já mám na snowboardu tzv. flow (snadné nazouvání) a jsem spokojená. Na prvním snowboardu jsem měla klasické páskové a taky jsem si na něj nemohla stěžovat. Než se snowboardem robátko vypustíte na svah, ujistěte se, že jste nezapomněli nabrousit hrany (jinak se z učení stane mučení a to doslova), že jsou dotažené pásky na vázání a že se dítě do vázání obuje i s botami). Skluznice je dobré před každou sezonou navoskovat (ve skiservisu)
Oblečení na snowboard
Rozhodně pořiďte dítěti (a hlavně pokud máte slečnu) nepromokavé kalhoty. To je vážně základ, bez kterého nedoporučuji pouštět dítě na svah. Celkem fajn jsou kšandy, protože drží kalhoty v pase a v případě pádu si dítě „nenabere sníh“. Pod kalhoty se nosí tzv. tenká spodní vrstva. Většinou se jedná o termoprádlo, které saje pot. Levnější verzí jsou potom legíny či punčocháče. Samozřejmostí jsou teplé ponožky, opět doporučuji koupit v lyžařských potřebách. (a nezapomeňte přibalit náhradní do baťůžku) .Bunda by měla být také nepromokavá. V dnešní době je velký výběr a ceny se pohybují v rozmezí od jednoho do desítek tisíc. Výběr je na vás. Jen bych doporučovala nekupovat bundičku do pasu (moderní hlavně u slečen). Při ježdění sna snowboardu se totiž často sedí na zemi a krátké bundy se holkám vyhrnují….no a následky asi nemusím popisovat. Pod bundu oblečte mikinu a pod ní ještě jednu vrstvu, nejlépe opět termoprádlo, které saje pot. Rukavice pořiďte také nepromokavé, jestli palčáky nebo prstové je asi jedno, já mám obojí a střídám podle nálady.
Ochranné pomůcky na snowboard
V dnešní době naprostá většina lyžařů a snowboardistů nosí helmu. V některých střediscích je už dokonce povinná a bez ní vás na svah nepustí. Ačkoliv jí „přinese Ježíšek“, doporučuji ji vybírat s dítětem. Ujistěte se, že mu sedí, že netlačí, ale ani nesjíždí. Pokud vám zbyla nějaká ta kačka, hlavně menší děti ocení nalepovací uši, rohy a podobně. Starší potom ocení nálepky (ty koupíte ve snowboardshopech) .
Brýle, Lyžařské brýle na snowboard
jsou nutné hlavně pokud není hezké počasí. Můžete si vybrat, zda pořídíte oranžová, či tmavá skla. A opět, ujistěte se, že se brýle vejdou pod helmu a že dítěti sedí na nose. Pokud je hezké počasí, nosí se sluneční brýle.
Krunýře a podobné ..
jsou v poslední době velkým hitem. Pokud máte doma raubíře, u kterého předpokládáte, že bude dříve či později jezdit do snowparku, tak není nad čím váhat. Pokud sami nejste „snowboarďáci“, rozhodně se vyplatí pod stromeček ještě přidat lekce v lyžařské škole. Jednak můžete zakoupit výuku přímo na horách a nebo z větších měst odjíždějí každou sobotu i neděli ráno autobusy lyžařských škol na hory. Za poměrně rozumnou cenu se tak vaše dítě dostane pravidelně na hory a naučí se ovládat (alespoň částečně) snowboard, či lyže. Takže…Šťastné a Veselé….
Přečtěte si také článek začínáme se snowboardingem. Podívejte se také pro zajímavost, jak vypadá trénink naši reprezentantky ve snowboardingu v alpských disciplínách Zuzany Vojtěchové , nebo se podívejte na trénink freestylového snowboardisty Pavla Vyroubala.