Jaký sýr na pizzu?

Pizza je pokrm, který je známý po celém světě. I když její vznik přisuzujeme Itálii, její původ můžeme vysledovat už ve starověkých civilizacích, jako jsou například Egypťané. Ti vytvořili určitou formu plochého chleba, který byl obložený bylinkami, datlemi a dalšími přísadami. Staří Řekové a Římané pekli placky ochucené olivovým olejem, sýrem a medem. Právě ve středověké Itálii byly placky s různými přísadami běžným pokrmem pro rolníky. Těmito přísadami byli rajčata, sýr a olivový olej – což už připomíná pizzu mnohem více.

Pizza

Moderní pizza

Příběh moderní pizzy se datuje do 18. století. Ta měla podobu plochého chleba s rajčaty, sýrem (právě nyní se začala používat mozzarella, které je pro pizzu dodnes typická) a dalšími přísadami. Říká se ale, že nápad moderní pizzy vzniknul v Americe, kdy ho v 16. století přivezli mořeplavci. Velký okamžik přichází v roce 1889, kdy Raffael Esposito vytvořil pizzu Margheritu. Ta byla vytvořena na počest královny Margherity Savojské a byla doplněna rajčaty, mozzarellou a bazalkou, aby reprezentovala barvy italské vlajky: červenou, bílou a zelenou.

Sýry a pizza

Jen málokterá pizza nemá jako jednu z hlavních přísad sýr. Ve skutečnosti se dá použít jakýkoli sýr, který máte zrovna po ruce. Pravdou ale je, že čím je sýr tučnější, tím lépe se rozteče. To, který sýr nakonec zvolíte, bude záviset také na vašich chuťových preferencích, ale také na tom, jaké máte další přísady. Každý sýr totiž může přijít s jedinečnou chutí a texturou. Jaké tedy můžete zvolit?

Sýry

Mozzarella

Pokud chcete opravdu tradiční pizzu, měli byste zvolit právě mozzarellu. Jedná se o měkký sýr čerstvého typu, který je známý svou krémovou texturou. Je velmi snadné tento sýr rozpustit a získat tak jakýsi chutný „přeliv“. Pamatujte si, že pravá mozzarella, je vyrobena z mléka buvolího. Pokud ale máte tu z kravského mléka, můžete ji bez problémů použít. Má totiž velmi podobné vlastnosti. Chuťově se snoubí s rajčaty a mozzarellou, proto by rozhodně neměla chybět na tradiční Margheritě.

Provolone

Jedná se o sýr z pařeného těsta, který se používá mimo jiné také na výrobu mozzarelly z kravského mléka. Vyrábí se v různých variantách, takže můžete zvolit klidně i pikantní, pokud chcete dodat své pizze další chuťové tóny. Jde o typický italský sýr (vyrábí se zejména v Lombardii a Venetu). Jedná se o sýr s pevnější texturou, než má mozzarella a také s výraznější chutí. Na pizze však dobře roztaje.

Pizza

Čedar

Polotvrdý sýr, který má téměř oranžovou barvu může kromě chuti dodat také barvu. Pokud bychom chtěli srovnat čedar a mozzarelu, tak musíme říci, že jeho chuť je mnohem výraznější a ostřejší. Protože se jedná o tučný sýr (často více než 45 % tuku v sušině), velmi dobře se rozpouští. Po vychladnutí ale může být tužší. Čedar se kvůli své chuti hodí do modernějších druhů. Ideální je například ke kuřecímu masu.

Parmezán

Jedná se o další typicky italský sýr, tentokráte však tvrdé textury. Pro parmezán je typická jakási zrnitost a oříšková, velmi slaná chuť. Ačkoli si spousta lidí spojuje pizzu právě s tímto sýrem, obvykle se používá až po upečení – ještě horká pizza se zasype strouhaným parmazánem, který se na ní rozpustí. Jeho chuť je velmi výrazná a měli bychom ho používat pouze ve spojení s ostatními sýry. Nedodává pizze krémovost.

Ricotta

Tento měkký a krémový sýr má lehce nasládlou chuť. Můžete jej použít, pokud chcete docílit krémovosti své pizzy. Je vhodná pro pizzy, které mají smetanový základ (namísto toho rajčatového). Časté jsou také u pizzy s plněnými okraji. Chuť ricotty se velmi dobře hodí například ke špenátu.

Gorgonzola

Gorgonzola

Gorgonzola, niva či jakýkoli jiný „modrý“ sýr, jsou typické svou výraznou chutí. Tento poloměkký sýr zvolte v případě, že jeho chuti jdou dohromady s ostatními přísadami na pizze. Může jít o čistě sýrovou pizzu (kde povrch tvoří rajčatový nebo smetanový základ a další tři druhy sýra), nebo o moderní pizzu s fíky a prosciuttem.

Fontina

Opět se jedná o sýr typický pro Itálii – nejčastěji se vyrábí v severní části tohoto státu. Mléko krav není odstředěné, takže vzniká poloměkký sýr s výraznou chutí a lehce oříškovým podtónem. Velmi dobře se rozpouští a dodává pizze na krémovosti. Skvěle se hodí k houbám (ideálně k lanýžům), ale také k masu.

Feta

Pokud se rozhodnete dát na pizzu fetu, měli byste si být jistí, že nebude moc slaná. Proto se zdržte dalších slaných přísad, jako jsou například prosciutto (a když je použijete, zvolte vhodné množství). Feta je drobivý sýr, který je dobré používat ve spojení s jinými sýry. Levnější variantou je balkánský sýr, který je ale ještě drobivější a slanější. Ani balkánský sýr ani feta se neroztékají tak dobře jako mozzarella, na povrchu pizzy tvoří hrudky (pokud je nenastrouháte). Hodí se k olivám, rajčatům, špenátu i jehněčímu masu.

Burrata

Čerstvý, smetanový sýr burrata je velmi podobný mozzarelle. Má velmi krémový střed a bohatou máslovou chuť. Dodá pizze krémovosti. Používá se obvykle až po upečení pizzy a skvěle se hodí k rukole nebo prosciuttu.

Kozí sýr

Podle toho, jaký kozí sýr použijete, můžete získat měkkou až poloměkkou strukturu. Některé kozí sýry jsou dostupné také s plísní na povrchu. Počítejte s tím, že kozí sýr má výraznou chuť, která nemusí sedět každému. I tento sýr je dobré použít až po upečení. Je skvělý zejména na zeleninové druhy a s bylinkami.

Camembert

Pokud se nebojíte experimentovat, můžete použít i jakékoli sýry s plísní na povrchu. Jen musíte dát pozor na ostatní ingredience, které na pizzu použijete. Vhodná je například kukuřice či šunka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno