Kozí nebo beraní rohy je název pro štíhlé, ale poměrně dlouhé a zakroucené papričky. Mohou mít červenou, žlutou nebo zelenou barvu a mohou být pálivé nebo ne. Společné mají to, že obsahují spoustu vitamínu C. Protože mají syrové kozí rohy příliš výraznou chuť, často se používají spíše pro nakládání. Láky, které použijete, mohou ovlivnit výslednou chuť zavařeniny, takže je třeba vybírat pečlivě. Můžete je jíst k jakémukoli pokrmu, skvělé jsou k nakládanému hermelínu nebo klobáskám a grilovanému masu.
Tipy před zavařováním
Protože jsou kozí rohy dlouhé a křupavé, často máme problém dát je do sklenice tak, aby nepopraskaly. Z tohoto důvodu je dobré je spařit horkou vodou. Někdo je ponoří do horké vody přímo, jiný je horkou vodou pouze přelije. Je na vás, který postup uplatníte. Každopádně tento trik zvyšuje pružnost papriček, takže je snadno naskládáte do sklenic, kde se jich vleze i větší množství. Pokud nechcete spařovat, můžete kozí rohy i překrojit.
Kozí rohy: zavařování
Začátek zavařování je vždy stejný: kozí rohy omyjeme a zkrátíme jejich stonky. Naskládáme je do sklenice a zaléváme horkým lákem. Uzavřeme víčkem. Pokud nemáte pálivé kozí rohy, můžete k nim přidat jednu nebo i více feferonek. Sterilujeme na 85 °C asi 20 minut (pokud se vám budou zdát kozí rohy příliš rozvařené, zkraťte dobu sterilace).
Lák na okurky
Asi nejjednodušším způsobem, jak naložit kozí rohy, je použít vámi oblíbený nálev na okurky. Pokud nemáte dosud objevený dobrý lák, můžete vyzkoušet tento: svařte 3,75 litru vody s 1,5 litrem kvasného octa, 160 g soli, 300 g cukru a 30 tabletek sacharinu. Přidat můžete koření, a to buď do samotného láku při vaření, nebo jej rozdělte do sklenice (na jednu sklenici přijdou 3 kuličky černého pepře, 1 kulička nového koření, 1-2 hřebíčky, 1/3 lžičky hořčičného semínka a kousek bobkového listu a 1 lžičku oleje).
Kozí rohy bez zavařování
Kozí rohy můžete připravit tak, že nálevem jednoduše zalijete, zavíčkujete a otočíte do vychladnutí dnem vzhůru. Lák si připravte takto: 1 hrnek octa, 3 hrnky vody, 1 lžíce soli, 5 lžic cukru krystal, 5 bobkových listů, 1 lžička hořčičného semínka, 10 kuliček celého pepře, 5 kuliček nového koření. Povaříme 10 minut a zalijeme papriky. Pokud vám to svědomí nedovolí, můžete zavařit i tyto kozí rohy.
Lák ze zkaramelizovaného cukru
Nejprve vezměte 500 g cukru krupice a nechte jej zkaramelizovat. Zalijte 1,7 l horké vody a přidejte 500 ml octa (8 %), bobkový list, 10 kuliček celého pepře, 5 ks hřebíčku a 5 kuliček nového koření. Povařte a poté lákem zalijte papričky. Do každé sklenice přidejte ještě jednu lžíci slunečnicového oleje a uzavřete.
Kozí rohy plněné rozinkami
Pokud chcete něco speciálního, můžete použít tento recept. Kozí rohy je třeba zbavit jádřinců a semínek a do každého vtlačit rozinky. Použijte nálev na okurky, jen vyměňte cukr za med. Koření můžete opět svařit přímo s lákem nebo přidat do jednotlivých sklenic.
Kozí rohy plněné sýrem
Z kozích rohů odřežeme část s jádřincem a opatrně odstraníme semínka. Pak je naplníme balkánským sýrem (popřípadě fetou, lučinou nebo smetanovým sýrem – dle chuti). Možná bude lepší některé druhy sýra nastrouhat, ať kozí roh pěkně vyplní. Takto naskládejte do sklenic a zalijte okurkovým lákem. Zavařte 10 minut na 100 °C. Skladujeme v chladu.
Zavařené kozí rohy s mrkví a cibulí
Opět si uvařte lák, který používáte na okurky, nebo využijte kterýkoli z výše uvedených láků. Do každé sklenice dáme na dno cibuli nakrájenou na kolečka a mrkev nakrájenou na kolečka1 bobkový list, 3 kuličky nového koření, 4 kuličky celého pepře. Nyní naplňte sklenici kozími rohy a nahoru dejte ještě jedno kolečko cibule. Zalijte horkým nálevem a zavařujte.
Kozí rohy v medu
Připravte si nálev. Na 3 kg paprik budete potřebovat 500 ml vody, 9 lžiček soli, 250 ml octa, 250 g cukru, 250 ml oleje a 4 lžíce medu. Přivedeme k varu a přidejte kozí rohy. Povařte asi 3 minuty a naskládejte do sklenic. Vodu, ve které jste vařili, si uchovejte, použijete ji místo nálevu. Je třeba kozí rohy napěchovat do sklenic co nejvíce, aby vám nálev vystačil na všechny sklenice. Zavíčkujte a otočte dnem vzhůru do vychladnutí nebo pro jistotu zavařte.
Sladká chilli omáčka z beraních rohů
Pokud máte pálivé beraní rohy, můžete je použít místo chilli papriček do typické asijské sladko-kyselé omáčky. Budete potřebovat 3 sladké kápie (červené), 3 beraní rohy, 1 palici česneku, 125 ml vody. Toto všechno dejte do mixéru a rozmixujte – nemusíte úplně dohladka, kousky papriky mohou být vidět. Tuto směs dejte do hrnce a přidejte 250 ml vinného octa, 1 hrnek (o objemu 250 ml) cukru krupice, 1,5 lžičky soli a 125 ml vody. Zahřívejte, a jakmile začne omáčka probublávat, přidejte škrob rozmíchaný ve vodě (v 80 ml vody rozmíchejte 1 lžíci škrobu). Svařte do zhoustnutí a slijte do čistých sklenic (ideálně skleněných od kečupu).
Přísady do sklenice k ochucení
Kromě koření můžete do každé sklenice s kozími rohy ještě před zalitím nálevem přidat různé ingredience, které směs ochutí. Kromě již zmíněných feferonek můžete zkusit stroužky česneku nebo rozinky. Ty v láku získají ostrou chuť a zároveň mu odevzdají svou sladkost. Lák je pak „načichlý“ něčím sladkým, ale ne vyloženě cukrem. Beraní rohy můžete kombinovat i s jinou zeleninou a připravit si tak čalamádu. Použít je možné květák, okurky, jiný druh papriky (včetně pálivých feferonek nebo chilli, mohou ale být i sladké druhy) a toto všechno zalít okurkovým lákem.