Skywalk Biokovo se nachází v Chorvatsku, v oblasti Ravna Vlaška, v nadmořské výšce 1228 m n.m., hned vedle informačního centra, na 13. kilometru silnice Biokovo. Na prosklené vyhlídce si užijete dokonalý adrenalinový zážitek.
Vyhlídková plošina
Skywalk Biokovo je plošina ve tvaru podkovy. Vychází z útesu a jde doslova o skleněný chodník. Navštívíte jej v jihozápadní části přírodního parku Biokovo. Najdete jej hned vedle infocentra, v nadmořské výšce 1228 m n.m., kde panují specifické povětrnostní podmínky. Před infocentrem je geologický sloup, kde si můžete užít trojrozměrný pohled na průřez horninami, které tvořily oblast Biokova od jeho vzniku až po současnost. Zahrnuje geologický časový rozvrh, popis, stáří a typ skály.
Rozhledna má kapacitu 30 návštěvníků najednou. Na vyhlídku Ravna Vlaška a Skywalk mohou návštěvníci přijet po tzv. biokovské silnici, která vede od hlavního vstupu do Přírodního parku Biokovo, po státní silnici D512 Makarska-Vrgorac, na nejvyšší vrchol Sv. Jiří. Otevírací doba vyhlídky je podle počasí od 8 do 20 hodin. Poslední vstup pro návštěvníky na recepci parku je v 19:00.
Dohlédnete až do Itálie
Vyhlídková plošina je velká 23 x 3 metry a nabízí úžasný výhled na moře a okolní ostrovy. Za slunečných dnů dohlédnete až do Itálie. Díky nepříznivým vlastnostem půdy zde byla pro hlavní nosný systém navržena konstrukce z betonu, na který dosedá ocelová a skleněná konstrukce. Podlaha skywalku je celá ze skla.
Z historie
Biokovo během historie několikrát změnilo svůj název. Změna názvu závisela na jednotlivých kulturách, které obývaly její okolí. Z několika jmen, která byla této hoře dána, nyní známe tři. Byla vytvořena v průběhu staletí řeckou, latinskou a chorvatskou kulturou. Jsou to jména: Adrion, Mons Slavorum a Biokovo. Řecký výraz „Adrion“ je nejstarší známý název pro horský svah a byl zaznamenán řeckým geografem Strabónem z Amasie v Pontu (63 př. n. l. – 19 n. l.).
Vegetace
Vegetace horského svahu je velmi zajímavá a bohatá. Je to zjevná směs různých rostlinných prvků. Mísí se zde nejstarší středomořské, severské a centrální novější květinové prvky. Dominují středomořské rostliny, zatímco podíl alpských rostlin je výrazně snížen, takže Biokovo v rostlinně-geografickém pojetí by mělo být zahrnuto do zvláštní balkánsko-apeninské oblasti, balkánského charakteru.
Geologie
Geologii Biokova nelze vnímat pouze v rámci přírodního parku. Na konci křídy, asi před 65 miliony let, se africká deska začala srážet s eurasijskou deskou. Zužování oceánu způsobilo silné tektonické nárazy, v důsledku čehož se vodorovné vrstvy kroutily, lámaly, vynořovaly se nad mořskou hladinu a vytvořily pohoří jako Alpy a Dinaridy, k nimž Biokovo patří. Tímto způsobem starověký oceán Tethys z velké části zmizel a jeho pozůstatkem je dnešní Středozemní moře.
Biokovo je součástí Dinárského pohoří. Základem centrální části Biokova je mírně nakloněná náhorní plošina, která se zvedá od moře do výšky přibližně 300 m, a protože vzniká převážně ve flyšových sedimentech, je úrodná a zelená. Tento zelený pás je nejpůsobivější část místních skal.
Botanická zahrada Kotišina
Nachází se na pobřežních svazích horského svahu nad obcí Kotišina, v nadmořské výšce 350-500 metrů a je nedílnou součástí přírodního parku Biokovo. Zahradu založil Dr. Jure Radic (1920-1990), františkánský kněz a učenec, za účelem vědeckého výzkumu a sledování, ochrany a popularizace flóry Biokova.
Cyklistika
Cyklistika je doporučována po zpevněné biokovské cestě (23 km), od vstupu do parku na nejvyšší vrchol Sv. Jiří – 1762 m n.m. Silnice má pouze jeden jízdní pruh a odstavné pruhy a v turistické sezóně je využívána řadou osobních automobilů, dodávek, autobusů a motocyklů. Pro horská kola je tedy vhodná štěrková stezka Saranač v délce 8 km.
Vyhlídka Štrbina (pod Vošacem), 1338 m n.m.
Na biokovské silnici, 800 m od odbočky na Vošac, je parkoviště (před horskou chatou pod Vošacem, která je v současné době mimo provoz), kde se po pěšině asi za 15 minut dostanete na vyhlídku s výhledem na Makarskou a okolní ostrovy. Na vyhlídku se dostanete přímo po turistické stezce.