Milujete olivy, rádi si je dáváte k vínu u televize nebo z nich připravujete chutné pokrmy? Jediné, co nemáte na olivách rádi, jsou jejich pecky? Tak tomu je konec. Poradíme vám, jak olivy odpeckovat snadno a rychle. Možností máte hned několik. Případně si samozřejmě můžete rovnou koupit olivy bez pecek.
Druhy oliv
Na trhu najdete jak olivy černé, tak olivy zelené. Barva olivy však nezáleží na druhu, ale na tom, kdy byl plod sklizen. Zelené olivy se sbírají ještě před dozráním. Necháme-li olivy na stromě, postupně dozrávají a mění barvu na fialovou nebo černou. Mění se však nejen barva oliv, ale i jejich chuť a látky, které jsou v olivách obsaženy. Zelené olivy jsou tvrdší a nahořklé, ty černé jsou měkčí a mají jemnější chuť. Obsahují také více oleje.
Olivy se většinou pojmenovávají podle místa, kde byly vypěstovány. Ochutnat tak můžete řecké olivy Kalamata, španělské olivy Manzanilla. Olivy Nicoise nebo Picholine pocházejí z Francie, olivy Gaeta zase z Itálie.
Olivy s peckou versus olivy bez pecky
Olivy se prodávají bez pecky nebo s ní. Koupit si je můžeme i v nejrůznějších nálevech (se zeleninou, kořením nebo s bylinkami). Sehnat lze i olivy plněné, ty pak už logicky pecku nemají.
Ptáte se, zda jsou lepší olivy s peckami nebo bez ní? Olivy s peckou mají obvykle příjemnější a zajímavější chuť i konzistenci. Je s nimi však více práce a musíte je odpeckovat. Pokud ale chcete olivy pouze na zobání k vínu nebo do salátu(a ne na vaření), určitě si kupte ty nevypeckované, více si na nich pochutnáte. Olivy bez pecky jsou vhodné na vaření. Použít je můžete také při přípravě aperitivu.
Pozor. Černé olivy se často prodávají pouze s peckou. Je to z toho důvodu, že černé olivy jsou hodně měkké a pecku z nich nejde snadno vyndat.
Olivy a jejich vliv na zdraví
Olivy jsou velmi oblíbené ve středomořské kuchyni. Jsou nejen chutné, ale obsahují i spoustu zdraví prospěšných látek. Obsaženy jsou v nich kvalitní tuky, řada vitamínů (A, D, E, K) a minerálů, nenasycených mastných kyselin, antioxidantů, vlákniny. Jsou zdrojem vlákniny a železa. Pomáhají také snížit cholesterol v krvi a působí jako prevenci proti vzniku cévních onemocnění a některých druhů rakoviny. Jejich výhodou je také to, že mají málo kalorií a rychle zasytí.
Příprava oliv ke konzumaci
Chcete-li olivy konzumovat, musíte z nich nejprve vyjmout pecku, pokud už to tedy někdo neudělal za vás. Tady je několik způsobů, jak to můžete udělat.
Odpeckování oliv za pomoci odpeckovače na třešně
Pokud olivy konzumujete opravdu často, pořiďte si k jejich odpeckování odpeckovač třešní. Jak jej používat? Uchopte olivu, vložte ji na výšku do odpeckovače a odpeckovač stiskněte. Poté odstraňte pecku.
Odpeckovač obsahuje ostrý trn. Ten dokáže pecku odstranit, aniž by rozdrtil samotnou olivu. V olivě zůstane pouze díra. Bát se nemusíte ani toho, že by z ní vytekla šťáva.
Odpeckovač na olivy
Na trhu je k dostání i vypeckovávač oliv. Má speciálně tvarovanou misku na malé i velké olivy. Zahnutý trn odstraní pecku z olivy snadno a rychle.
Vypeckování oliv za pomoci nože
Nemáte-li doma odpeckovač na třešně, použijte obyčejné prkýnko a nůž. Olivu podélně rozkrojte a pecku z ní vyjměte. Bohužel se však může stát, že z olivy vyteče šťáva. Nůž můžete zkusit použít i jiným způsobem. Položte olivu na prkýnko, na olivu položte nůž (plochou stranou) a uhoďte do nože dlaní. Pecka se uvolní a vy ji budete moci pohodlně vyjmout.
Vyndání pecky při samotné konzumaci
Nechcete z oliv vyndávat pecky? Nemusíte. Olivy můžete konzumovat stejným způsobem jako třeba třešně. Olivu vezměte do úst a kousejte. Tvrdou pecku pak vyplivněte, zbytek spolkněte.